ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Ortaokulu öğrencileri tarafından düzenlenen VII. Geleneksel Bilim Şenliği büyük bir katılımla gerçekleşti.

Ülkemizde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem afetinde vefat edenlere rahmet yaralı olan vatandaşlarımıza acil şifalar dileyerek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici “Bilimin ışığında çalışmalarımızı yapıyoruz. Ülkemizde ve dünyada yaşanan afetlerin de (deprem, sel, yangın vb.) önüne geçebilmek için kıymetli öğrencilerimizin yapmış olduğu bilimsel çalışmalar çok çok önemlidir. Bundan dolayı öğrencilerimizin yaptıkları bilim etkinlikleri geleceği tasarlarken en büyük temeli oluşturuyor. Ülkemiz ve şehrimiz sadece ulusal çapta değil, uluslararası alanda da bilimde sürekli yarışıyor. Bugün bu sıralarda minik bilim insanlarının emekleme safhasında olan emekleri; yarın yürüme akabinde koşma ve uçmaya kadar devam edecek. Bu ülkenin sizin gibi genç beyinlere çok çok ihtiyacı var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de söyledi gibi “Bütün ümidimiz gençlikte.” Bütün ümidimiz sizlerde sevgili gençler. Bilim şenliğinde 42 birbirinden değerli proje var. Projelerimiz bize şunu anlatıyor; biz bu ülkede ilime ve bilime dair bir irade ortaya koyduk. Bugün başlattık ve ileride insanlık yararına bunları geliştirmek istiyoruz. Neler yapabiliriz hayali ile başlayan ve çıktı anlamında ilimize sonuçları olan hedeflere doğru hep beraber ilerleyeceğiz. İlimiz eğitim kurumlarımız bilime, ilime ve analitik düşünceye her zaman değer verdiler ve veriyorlar. Okulumuz öğrencilerini tebrik ediyor, başarılar diliyorum” dedi.

Bilim Şenliği’nde Denizli’deki ilkokul ve ortaokul düzeyindeki farklı okullardan yaklaşık 1500 kişiyi ağırlayan ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Denizli Okulu öğrencileri; matematik, fen ve bilişim öğretmenlerinin rehberliğinde 42 bilim projesini ziyaretçilerine sundu.

Çeşitli deneylerin yanı sıra akıl oyunları ve matematikle ilgili çarpıcı çalışmaların sergilendiği şenlikte, ziyaretçiler eğlenirken öğrenme fırsatı da yakaladı. Fen bilimlerini sevdirmek, matematiğe farklı bir bakış açısı kazandırmak ve teknolojiyi kullanma becerilerini geliştirmek amacıyla düzenlenen şenlikte ziyaretçiler, bilime yönelik farkındalık kazandı.