Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan “Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” çerçevesinde, son yıllardaki iklim değişikliklerinin etkisiyle artan kuraklık tehlikesinin meteorolojik veriler ışığında değerlendirilmesine yönelik olarak Denizli’de Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısı düzenlendi. Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Komisyonu, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkum başkanlığında valilik toplantı salonunda bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Tarımsal kuraklık eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen Kuraklık İl Kriz Merkezi toplantısını düzenlemek için bir araya geldiklerini söyledi. Son yıllarda iklim değişikliği ile ilgili yağış rejiminin seyrine bağlı olarak tüm dünya ve ülkemizin kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğuna işaret eden Vali Coşkun, Denizli olarak bu komisyon marifetiyle konunun değerlendirileceğini kaydetti. Yağışlı bir sezon olmasını temenni eden Vali Coşkun, alınması gerekli tedbirlerin söz konusu olduğunu, yapılacak toplantıda alınacak tavsiye kararları doğrultusunda çalışmaların devam edeceğini ve alınan tavsiye kararlarının uygulanması için tüm paydaşlar tarafından hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Vali Coşkun başkanlığında yapılan toplantıda Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, DSİ 212. Şube Müdürlüğü ile TARSİM Denizli Bölge Müdürlüğünün sunumları gerçekleştirildi.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, Kuraklık İl Kriz Merkezinin kurulması, işleyişi, Denizli tarımının Ege ve Türkiye’deki yeri ve tarımsal alanda yapılan uygulama ve çalışmalar ile dünyadaki ve ülkemizdeki suyun durumu ve özellikle tarımsal üretimde suyun verimli kullanılmasının önemini, suyun bilinçsiz ve plansız kullanılmasının doğuracağı sıkıntıları belirterek, 2021 yılında yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle oluşan ürün kayıplarını ve tarımsal kuraklıkla alınan kararların etkili şekilde uygulanması gerektiğini belirterek, “Çiftçilerimizin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesine yönelik Bakanlığımızın tüm birimleri çalışmalarına aralıksız devam ediyor, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından modern sulama sistemlerine yönelik desteklerimiz var, Ziraat Bankası tarafından modern sulama sistemlerine yönelik düşük faizli kredi desteği sağlıyor.

Ayrıca kuraklığa dayanıklı çeşitlerle buğday, arpa, haşhaş, aspir demonstrasyon çalışmaları ile tarla günleri düzenleyerek, Büyükşehir Belediyesi ve İl Müdürlüğümüz işbirliğinde TİGEM tarafından üretilen tohumları üreticilerimize dağıttık ve dağıtmaya devam ediyoruz” dedi.

Son yıllardaki iklim değişikliğinin etkisiyle artan kuraklık tehlikesinin meteorolojik veriler ışığında değerlendirildiği toplantıya Kaymakamlar, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Temsilcisi, Kurum Müdürleri ve temsilcileri, İlçe Belediye Başkanları ile Borsa, Oda, Birlik ve Kooperatif Başkanları katılım sağladı. Toplantı 2023-2027 kuraklık eylem planına yönelik çalışmaların aktarılması ve ileriye dönük yapılması gerekli işlemlerle ilgili tavsiye kararlarının alınmasıyla son buldu. (İHA)