Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Müftü Ahmet Hulusi Efendi Külliye Cami’ndeki kubbe mimarisiyle dikkat çekiyor. Caminin yapım aşamasında ses akustiği dikkate alındı. 32 parçadan oluşan kubbenin teknik aşamasında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi uzmanlarıyla çalışıldı.

Konuya ilişkin Müftü Ahmet Hulusi Efendi Cami Yaptırtma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanju Beştaş açıklamalarda bulundu.

Beştaş; “Cami 2018 yılında faaliyete, ibadete açıldı. Biz bu caminin yapım aşamasında çok iyi bir ekiple çalıştık. Burada en önceliğimiz ses akustiğiydi. Kubbenin en büyük özelliği hem din görevlimiz hem de müezzinin seslerinin çok iyi anlaşılmasını sağlıyor. Kubbemiz tam 32 parçadır. Çünkü 32 farzı ifade ediyor. Bunu anlamlı olması için planladık. Tamamen düşüncemiz akustiği çözmekti. Bu özellikte bu büyüklükte Türkiye’de bizim bildiğimiz kadarıyla örneği yok. Caminin içerisinde çok fazla kolon bulunmamaktadır. Tek kubbe üzerine oturuyor. Burada kullanılan ahşaplarda delikli ve akustik panel kullanıldı. Akustik panellerin içinde de kumaş bulunuyor. Bu şekilde ses emilmiş oluyor. Böylelikle yankıyı engellemiş olduk” dedi.

“İTÜ’DEN UZMANLARLA ÇALIŞILDI”

Camiye gelenlerin ses düzenine hayran kaldığını belirten Beştaş; “Biz bu kubbeyi yapmadan önce konuşulduğunda 6-7 kez tekrar gelirdi. Ancak kubbe sayesinde bunu hallettik. Buraya camiye ibadete gelen vatandaşlar bizlere namaz sonrası bu durumu soruyorlar. İlk defa yaşadıklarını belirtiyorlar. Bizde bu eser için yorumları duyunca mutlu oluyoruz, gurur duyuyoruz. Camide imamın söylediği her kelime net anlaşılıyor. Biz bu projeyi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevtap Yılmaz Demirkale ve ekibiyle birlikte yaptık. Bizlere destek oldular. Teknik olarak buraya gelip ses ölçüm denemeleri yapıldı” şeklinde konuştu.