DENİZLİ’DEN, “YAŞANMIŞ BİR MUHAMMED MURSİ ÖYKÜSÜ”

Bosna Hersek Büyükelçisi iken Mısır Büyükelçisi olarak atandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan, Mısır Cumhurbaşkanı’na takdim edilmek üzere ‘Güven Mektubu’nu teslim aldı. Ancak Mısır’a hareket edeceği gün bu ülkede askeri darbe oldu. Mısır’a gidemedi. 1 Temmuz 2013 tarihli Güven Mektubu elinde kaldı. Aradan 6 yıl geçti. Denizlili Milletvekili Ahmet Yıldız’ın dosyaları arasında öylece kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsil eden Güven Mektubu; önceki gün yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği kalp krizi sonrası hayata gözlerini yuman Devrik Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’den bugünlere bir anı ve hatıra oldu. Öte yandan o tarihten bu yana Türkiye Mısır’a hiçbir Büyükelçi göndermedi.

ELÇİLİĞE BAŞLAYACAĞI GÜN DARBE GÜNÜNE RASTLAYINCA…

Bosna Hersek Büyükelçiliği görevini yürütürken, 2013 yılında Mısır Büyükelçisi olarak atanan ancak o tarihte darbe nedeniyle bu ülkeye gidemeyen AK Parti Denizli Milletvekili ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız; yargılandığı esnada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Mısır’ın Devrik Cumhurbaşkanı Dr. Muhammet Mursi’yi o dönemde yaşadığı ilginç bir öykü ve hatıra belgeler ile andı. Ahmet Yıldız önce, Mısır’a; Denizlili bir Türkiye Büyükelçisi olarak atandı. Ancak darbe nedeniyle bu göreve başlayamadı. Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız; Bosna-Hersek Büyükelçiliği görevini yürütürken Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği görevine atanmıştı. Tecrübeli diplomat, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Baş Danışmanlığı ve Dışişleri Bakan Yardımcılığı gibi görevler de üstlendi.

Türkiye’nin Mısır Büyükelçiliği görevine 1 Temmuz 2013 yılında başlaması planlanan Ahmet Yıldız, Sisi askeri darbesi nedeniyle bu göreve o tarihte başlayamadığını ve dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzasını taşıyan “güven mektubunu” da Mursi’ye iletemediğini açıkladı. Yıldız facebook sayfasında, “Ben de merhum Cumhurbaşkanı Mursi’yi bu şekilde anmaya karar verdim. Hey gidi günler. Büyükelçi olarak atandığım Mısır’a gitmek üzere Bosna-Hersek’ten Ankara’ya gelmiştim. Darbe nedeniyle gidemedim. Cumhurbaşkanı Mursi’ye sunmam gereken bu güven mektubu da buruk bir anı olarak dosyada kaldı. Keşke daha önce gitmiş olsaydım” dedi.

AHMET YILDIZ MURSİ’Yİ; GERÇEK BİR ÖYKÜ İLE ANDI

Mısır’ın askeri darbe ile yönetimden uzaklaştırılan ve yargılanarak önce idam cezasına ardından da ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’nin yargılandığı mahkeme salonunda geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetmesi üzerine tüm Türkiye’de gıyabi cenaze namazları ile anma törenleri düzenlenirken, en önemli anmayı ise Denizlili Milletvekili Büyükelçi Ahmet Yıldız’ın “anma açıklaması” oluşturdu. Yıldız yaşadığı gerçek öyküyü ve Sisi Darbesi ile devrilen Mursi ile ilgili anılarını facebook sayfasında paylaştığı şu yazı ile anlattı.

“Ben de merhum Cumhurbaşkanı Mursi’yi bu şekilde anmaya karar verdim. Hey gidi günler. Büyükelçi olarak atandığım Mısır’a gitmek üzere Bosna-Hersek’ten Ankara’ya gelmiştim. Darbe nedeniyle gidemedim. Cumhurbaşkanı Mursi’ye sunmam gereken bu güven mektubu da buruk bir anı olarak dosyada kaldı. Keşke daha önce gitmiş olsaydım. Maalesef aradan geçen 6 yılda darbe yönetimi eleştirileri ve kaygıları haklı çıkardı. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’nin Hamas adına casusluk yapmakla suçlanması ve yargılanması başlı başına incitici ve gülünçtü zaten. Şayet bu davanın duruşması sırasında vefat etmiş ise şehadeti taçlanmış olur. Mısır halkının başı sağolsun. İki ülkede hepimize Türkiye-Mısır ilişkilerini normalleştirmek için kafa yormak ve fedakarlık yapmak düşüyor.”

EN SAHİCİ MURSİ ÖYKÜSÜ DENİZLİ’DEN

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzasını taşıyan, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’ye verilmek üzere yazılan ve Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız’ın dosyasında bir anı olarak kalan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 1 Temmuz 2013 tarihli “güven mektubu” şu satırlarla başlıyor;

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den, Mısır Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselans Dr. Mohamed Morsy’ye.. Aziz ve Değerli Dost, Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır Arap Cumhuriyeti arasında esasen mevcut dostluk bağlarını muhafaza etmek ve daha da güçlendirmek amacıyla Büyükelçi Ahmet Yıldız’ı Ekselansları katına Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçi olarak atamaya karar verdim… Ankara ikibinonüç yılı Temmuz ayının birinci günü düzenlenmiştir…”

BU HABERE EN ÇOK DENTUROD BAŞKANI VE ÜYELERİ SEVİNDİ

Denizli, Karahayıt ve Pamukkale ile Ege Bölgesi ve Türkiye Turizm sektörünün yıllardır beklediği Müjdeyi PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ verdi. Rektör Bağ’ın, “Türkiye’nin İlk Ve Tek Termal Hastanesi 26 Nisan 2020’de Türk Turizmi’nin Hizmetinde olacak” sözü en çok Denizlili turizmcilerin tepe kuruluşu DENTUROD’un Başkanı Gazi Murat Şen’i sevindirdi. Sağlık Bakanlığı’ndan ek ödenek gerektiğini söyleyen Başkan Şen, “Bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi için biraz daha ek ödenek gerekiyor. Sayın Rektör ilenden geleni yapıyor. Tüm politikacılarımız Denizli’nin geleceği için önemli bu hastane için elini taşın altına koymalı. Biz de DENTUROD olarak Sayın Rektör Hüseyin Bağ’ın sözünün destekçisi ve takipçisiyiz” dedi.

VEKİLLER HASTANE İÇİN ALARMA GEÇİRİLSİN

Öte yandan Denizlili turizm yatırımcıları ve işletmeciler; PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin hızlı bir şekilde hizmet vermeye başlaması için siyasi çevrelerin ve hükümetin harekete geçirilmesini isterken, siyasi partilerin Denizli Milletvekillerinin de böylesine stratejik bir hastane için daha fazla ödenek sağlanmasına ivedilikle çalışması gerektiğini vurguluyor. Denizlili turizmciler tarafından sabırsızlıkla beklenen, 2011 yılında bütçeden ilk ödeneği gelen ancak bir türlü ihalesi yapılıp inşaatına başlanamayan Karahayıt’taki PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bitme aşamasına geldi. Rektör Bağ döneminde hızlanan ve ihalesi yapılarak inşaatına başlanan Hastane 10 ay sonra turizm bölgesi Karahayıt’ta sağlık turizminin hizmetine girecek. PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ; çok sayıda turistik otel ve motelin bulunduğu “Karahayıt Termal Sağlık Turizmi” bölgesinin ortasında hizmet verecek ve Türkiye’nin alanındaki ilk ve tek uzman hastanesi olacak. İnşaatı büyük oranda tamamlanan ve kurulumu süren hastanede incelemelerde bulunan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Karahayıt Bölgesi’nin kısa sürede sağlık ve turizm yerleşkesi haline dönüşerek ulusal ve uluslararası platformlarda bir markaya dönüşeceğine inancımız tam. Hastaneyi Nisan 2020’de hizmete almayı planlıyoruz” dedi.

PAÜ BÖYLÜ BİR HASTANE KURAN İLK ÜNİVERSİTE

Öte yandan Pamukkale Tıp Fakültesi Hastaneleri’nden biri olarak hizmet verecek olan Karahayıt Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin tıbbi kadrosunu da, PAÜ’lü Öğretim Üyeleri oluşturacak. Ayrıca PAÜ Hastaneleri Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü ile 4 yıllık PAÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu kadro ve öğrencileri de bu hastanede çalışma ve staj imkanı bulacaklar. Rektör Bağ, “Bu hastane ile bir üniversitenin bulunduğu ilde öne çıkan sektörlerle kaynaşması ve birlikte iş yapması açısından önemli bir örnek olacak. Burada turizmcilerimiz ile üniversitemiz Denizli ve ülke yararı açısından birlikte çalışmış solacak” dedi.

YORUM EKLE