Tavas İlçesinde yapılan tohum dağıtım törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas Kaymakamı Mutlu Köksal, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, mahalle muhtarları, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müdürü Şakir Çınar açılış konuşmasında; “Tavas bir tarım ilçesi ve tarımı iyi yapan yerlerden bir tanesi. Biz de elimizden geldiği kadar tarıma ve çiftçiye destek olmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar birçok konuda tarımdan hayvancılığa daha doğrusu hayvansal üretimden, bitkisel üretimin birçok aşamasında destekler verdik. Bugün Macar fiği tohumu dağıtırken şunu söyleyebilirim. Toplam 146 ton tohumun 30 tonunu burada dağıtıyoruz ve Tavas dahil tüm ilçelerimiz, mahallerimizde köylerimizde kim ben Macar fiği yetiştirmek istiyorum diyorsa, taleplerinin tümünü karşılamaya çalıştık” dedi.

Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık; Göreve geldikleri günden beri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Tavas ilçesinde üreticilerin yanında olduklarını işaret ederek, “Tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Osman Zolan’a ve İl Müdürümüz Şakir Çınar’a çok teşekkür ediyorum. Bizler Tavas Belediyesi olarak Büyükşehir Belediyemizle gece gündüz çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tavas Kaymakamı Mutlu Köksal; Yaklaşık 2 yıldır Tavas ilçesinde görev yaptığını anlatarak, bu süreçte Büyükşehir ve Tavas Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün tarım ve hayvancılığa ne kadar önem verdiğinin şahidi olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Biz doğduğumuz yeri, geçtiğimiz yolları unutmayız. Üretim yapan kardeşlerimiz, sizleri de hiçbir zaman unutmadık ve işinizi kolaylaştırmak için gayret ediyoruz. Sonuçta biz milletin emanetçisiyiz, biz sizlerin desteğiyle bu göreve geldik. Bugün Macar fiği destek projesi ile 1.460 üreticimizin 14 bin 600 dekar alanda üreteceği Macar Fiği için 146 ton tohuma destek veriyoruz. Bereketli olur inşallah. Bu ürünlerle hayvancılıkta maliyetlerinizi aşağı çekmeyi ve kaba yem ihtiyacınızı kendinizin en üst seviyede karşılamanızı arzu ediyoruz.” Tohumun yanında Büyükşehir Belediyesi olarak lisanslı depoculuk tesisi, flake tesisi, damızlık koyun ve keçi gibi 50’den fazla projeyle çiftçi ve üreticiye destek verdik. Ürettiğimiz zaman güçlüyüz. Ne kadar üretirsek o kadar güçlüyüz ve kendi gıda ağımızı karşıladığımız zamanda da inşallah yarınımız bugünden daha güzel olacak” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile geçen temmuz ayında, yem bitkisi ekim ve üretim miktarını artırıp hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak, bununla birlikte et ve süt üretim miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla yüzde 50 hibeli Macar fiği tohum desteği projesi başlatılmıştı. Hayvanların 4 mevsim sulu, yeşil yem ile beslenmesini sağlayarak, hayvancılığın daha verimli bir iş kolu haline gelmesini sağlamayı amaçlayan destek projesi kapsamında 2022 yılında 14 ilçede 683 üreticiye 90 ton Macar fiği tohumu dağıtıldı. Bu yıl (2023) ise ilk etapta 133 ton dağıtılacağı duyurulan Macar Fiği tohumu, üreticilerin yoğun talebi üzerine artırılarak 17 ilçede 1.460 üreticiye 146 ton Macar fiği tohumu dağıtılacağı belirtildi.