Eğitim Danışmanı Barış Balcı, depremzede öğrencilere; kendilerine yeni hedefler belirleyip yeni rutinler oluşturmaları önerisinde bulundu. En başarılı bilim adamlarının, sanatçıların geçmişinde acılar, zorluklar olduğunu belirten Balcı, “Önemli olan zor koşularda yola devam edebilmektir. Çocuklarımızın çektiği zorlukları enerjiye çevireceğine ve başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Barış Balcı, deprem felaketinden etkilenen öğrencilerin düzenlerinin bozulduğunu, birçoğunun okul ve şehir değiştirmek zorunda kaldığını, ancak tüm bunlara rağmen yeni başlangıçlarla yollarına devam ederek başarılı olacaklarına inandığını söyledi.

Deprem bölgesindeki öğrencilerin eğitime uzun bir ara vermek zorunda kaldıklarını kaydeden Barış Balcı, “LGS ve YKS sınavlarına 3 ay gibi bir süre var. Ben çocuklarımızın tüm zorlukların üstesinden gelerek, çaba ve gayretle sınavlarda başarılı olacağına inanıyorum” dedi.

Barış Balcı şunları söyledi: “Temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra hayatını düzene sokmaya çalışmak için öğrencilerin ve ailelerinin yapması gerekenler var. Öğrencilerimizin enerjisini kaybetmemesi, gelecekle ilgili ümidini koruyor olması çok önemli. Anne babanın ve eğitimcilerimizin duruşu ve tutumu da çocuklarımızı etkileyecek. Bu nedenle onların da pozitif olması gerekiyor. Depremden etkilenen öğrencilerimizin alışkın oldukları koşullar değişti. Belki şimdi bir çalışma odaları yok, daha çor şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar, rutinleri değişti. Ama şimdi kendilerine yeni bir rutin oluşturmaları gerekiyor. Yeni sürece adapte olmalılar. Günlük program yaparak; yatış-kalkış saatleri, ders çalışma saatlerini düzenlemelerini öneriyorum” dedi.

DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM

Depremzede öğrencilere ücretsiz eğitim vereceğini belirten Balcı; “Tüm depremzede öğrencileri için ücretsiz olarak haftada bir gün internet ortamında zoom üzerinden canlı programlar yapacağım. Programda hedef amaç belirleme, zaman yönetimi, planlı sistemli çalışma, odaklanma, sınav sürecini daha iyi yönetme ile ilgili 3 ay sürecek bir program. Haftada bir gün-pazartesi akşamları 21.30–22.30 saatleri arasında 1 saat ders yapacağız. Öğrencilerimiz duyurularımızı takip etsinler, mart ortasında başlayacağız. Öğrenme ile ilgili süreçte zihni nasıl daha aktif hale getirebilirler, bu süreci nasıl daha iyi yönetirler bunun eğitimini vereceğiz, Hedefimiz sınav adayları olacak ama tüm ortaokul ve lise öğrenciler programa katılabilir. Anne babalara yönelik olarak da “Sınav Dönemi Anne Baba Tutumu” eğitim ve bilgilendirme videoları hazırladık. Bunlara da depremzede aileler internet üzerinden udemi aracılığıyla ücretsiz olarak ulaşabilirler” dedi.