Hatay'ın Defne ilçesindeki AFAD ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle kurulan yaklaşık 500 çadırda depremzedeler her türlü imkan sunularak barındırılıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Defne ilçesinde yaraların sarılması için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Depremin hemen ardından bölgeye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri de AFAD işbirliğiyle Defne ilçesinde çadır kent oluşturdu. Yaklaşık 10 gündür faaliyette olan çadır kentte, yemekhane, duş, tuvalet, çamaşırhane, eczane, sosyal market, berber, çocuk oyun alanı, okul öncesi eğitim alanı ve psikososyal destek birimi bulunuyor.

Yenicekent'e yeni hizmet binası Yenicekent'e yeni hizmet binası

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, AA muhabirine, depremin hemen ardından Başkan Tahir Büyükakın'ın yemek tırı ile günlük 20 bin sıcak ekmek çıkaran ekmek tırının bölgeye gönderilmesi talimatını verdiğini söyledi. Aydınlık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenleri konuştuklarını dile getirerek "Malum böyle bir durumda 3 konuyu iyi yönetmek lazım. Birisi personeli, ikincisi lojistiği, üçüncüsü ise o afetin aşamalarına göre bu deprem olduğu için işte arama kurtarma ve bu depremin etkileri nedeniyle barınma ve hayatın normale dönmesi için gerekli olan sosyal etkinlik faaliyetler konusu. Bu üçü için de bir iş planı hazırlandı ve hemen ekiplerimiz buna göre donandı ve geldi. " diye konuştu.