DESİAD depremden etkilenen vatandaşlarla doğru iletişim ve dayanışma amacıyla “ Travma ve Afetlerde Psikolojik İlk Yardım” konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Psikolog Şebnem Dal Üzülmez tarafından verilen eğitimde, depremden etkilenen vatandaşlara nasıl yaklaşılması gerektiğinin üzerinde duruldu.

Denizli Sanayici ve İş İnsanları Derneği, depremden etkilenen vatandaşlarla doğru iletişim ve dayanışma amacıyla, “Travma ve Afetlerde Psikolojik İlk Yardım” konulu eğitim semineri gerçekleştirdi. Eğitim öncesi konuşan DESİAD Başkanı İbrahim Şenel, “ Önemli bir felaket yaşadık. Bizim gibi bölgede olmayıp da süreci takip edenler açısından da hayatını devam ettiğinin farkındayız. Hayatımızın normalleşmesi aşamasında bizim nasıl davranış geliştirmemiz gerektiğini, psikolojimizin de bu konuda nasıl eğitilmesi gerektiğini de biliyoruz. Bu, bundan sonraki bütün felaketlerde maruz kalma ihtimalimizin yüksek olduğu felaketler için söz konusu. O sebeple Psikolog sayın Şebnem Hanım'ın bu konuda anlatacakları bizim için çok önemli. Bir depremzedeyi teselli etmek için kullanacağımız kelimede onun daha çok canını acıtıyoruz. Bunu bilmiyoruz. Bu tarz şeyler hakkında bilgi sahibi olmayı umut ettiğimiz bir etkinlik bu. Umuyorum toplumsal travmalara karşı dayanıklılık geliştirmek adına önemli bir çalışma olur” şeklinde konuştu.

Psikolog Şebnem Dal Üzülmez ise katılımcılara depremden etkilenen vatandaşlarla doğru iletişimin kurulması, onlara nasıl yaklaşılması gerektiğini anlattı. Psikolog Üzülmez, kriz yönetiminin de altını çizerek, psikolojilerinin nasıl yollar izlenerek rahatlatılması hakkında bilgiler aktardı.