DGC’DEN ENERYA’YA TEŞEKKÜR BELGESİ

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Erol Özbal Basın Enstitüsü’nün “Dijital Dünya Haberciliği Eğitim” programına destek olan Enerya Denizli Gaz Dağıtım AŞ’ye, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle DGC’yi ziyaret gelen Vali Ali Fuat Atik tarafından “Teşekkür Belgesi” verildi.

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, DGC Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan “Teşekkür Belgesi’ni Enerya Denizli Gaz Dağıtım AŞ Denizli İşletme Müdürü Zekeriya Kurşunluoğlu’na verdi.

Denizli Valisi Atik, “Eğitim için verdiğiniz desteğe teşekkür ederiz” dedi.

Vali Atik, “Basın ve yayın organlarımız, daima demokrasimizin mihenk taşlarından biri olmuştur. Kamuoyunu tarafsız ve doğru bilgilendirme; ‘iletişim çağı’ olarak adlandırılan günümüzde haber almanın ve iletişimin etkin kanallarından biri olan ‘Gazetecilik’ mesleğinin ne derece önemli olduğunu bir kez daha bizlere göstermektedir. İlkeli ve doğru bir şekilde çalışarak halkın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üstlenen, vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın mensuplarımız bu yönüyle milletin duygularına tercüman olmaktadır.” Dedi.

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş.’YE TEŞEKKÜR

DGC Erol Özbal Basın Enstitüsü’nün “Dijital Dünya Haberciliği eğitim programına Denizli, Aydın, Muğla İllerinin enerji dağıtım ve perakende satışını gerçekleştiren AYDEM Yenilebilir Enerji A.Ş. destek oldu. DGC Yönetim Kurulu’nun “Teşekkür Belgesi’ni Başkan Muhammet Karaçay,  AYDEM Yenilebilir Enerji A.Ş. Genel Müdürü Ömer Fatih Keha’ya verdi.

Basına desteklerinin her zaman olduğunu söyleyen Genel Müdür Keha, “Eğitim söz konusu olunca desteğimiz her zaman olur. Doğru, dürüst ve güvenilir haber verilmesi ve almak için eğitim çok önemlidir. Eğitiminizin başarılı olasını dilerim” dedi.

DGC Yönetim Kurulu olarak, AYDEM Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Ömer Fatih Keha ve AYDEM Enerji Medya İletişim Grup Müdürü Ömer Yurtseven’e DGC’ye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederiz.

SEDAT KURT’TAN, BERKİN ELVAN’A KLİP

Denizli’de internet haberciliğinin öncülerinden Sedat Kurt, Gezi Olaylarında ekmek almaya gittiği sırada yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını kaybeden Berkin Elvan için klip çekti. Çektiği klibi youtube yükleyen gazeteci Sedat Kurt, “Berkin’ın Masalı bir sosyal projenin ilk ürünü oldu…” dedi.

Kurt, “Berkin Elvan’a Denizli’den selam değerli dostlar, Denizli’de 25 yıllık gazetecilik hayatımım da beni en derinden etkileyen süreçlerden biri Gezi Olayları’ydı.

Hem bir gazeteci, hem de bir Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olarak elimden geldiğince, yaşadığım coğrafyadaki olaylara karşı duyarlılığımı korudum, bir duruş sergilemeye çalıştım.

Ülkemizdeki atmosferin getirdiği malum mevzulardan dolayı Ocak 2020’de gazeteciliği bıraktığımda, üstümdeki toplumsal sorumluluğu da bıraktığımı sanıyormuşum, yanılmışım…

Dün nasılsa bugün yaşanan birçok olay canımı acıtıyor, görmezlikten, duymazlıktan gelemiyor, içimdeki sesi susturamıyorum.

Nihayetinde tüm bu mevzulardan dolayı Gezi Olayları’nın simge kahramanlarından Berkin Elvan için bir müzik yaptım. Sözleri ve bestesi aynı anda kağıda döküldü.

Çünkü 2 çocuk babası olarak, 14 yaşında hastane odasına düşmüş, 269 gün yaşamak için direnmiş ve yalnızca 16 kiloya kadar düşerek son nefesini vermiş Berkin’in ölümü, benim için daha dokunaklıydı.

Herkesin kendince bir penceresi vardır yaşama baktığı. Ben de kendi penceremden çocuk ölümlerine, bu amansız ve zamansız ayrılışa karşı içimdeki hüznü aktarmaya çalıştım.

Söz ve müziği oluşturduktan sonra Denizli’de müzik yapan, kendine özgü üslubuyla bir kanalın ses yarışmasında çeyrek finale kadar yükselmiş, dokunaklı ses tonuyla dinlemekten çok haz aldığım Ramazan Açıkgöz’le paylaştım şarkıyı.

Çok kısa süre içinde kısıtlı imkanlar ve el yordamıyla hazırladık videoyu. Amacımız duyarlılık adına işin bi ucundan tutabilmek.

Ramazan, kendi cep telefonundaki bir uygulama sayesinde ve yine kendi imkanları ölçüsünde, bir stüdyoya girmeden ezginin müzikal alt yapısını oluşturdu, şarkının sesi oldu.

Klip montajını amatör bir uğraşla kendi imkanlarımla yaptım. Berkin’in Masalı doğaçlama ve plansız ortaya çıkmıştı. Ancak şarkı ortaya çıktığında 5 Ocak yani Berkin’in doğum gününe çok az bir vakit kaldığından zamanla da yarıştık.

Kısıtlı zaman ve imkanlarla ortaya izleyeceğini video çıktı.

Şarkıyı bir ürün haline getirirken de, yaşanan ve insani açıdan bizleri üzen, hatta kahreden toplumsal olaylara karşı masalsı anlatım ve düzenlemelerle bir youtube kanalı düzenleme fikri doğdu. İNSANLIK MASALLARI ismiyle bir kanal kurduk. Ve Berkin’in Masalı bu projenin ilk ürünü olarak yayınlandı. Youtube, URL uzantısında kanalımızın ismini kullanabilmemiz için en az bir aydır yayında ve en az 100 abone tarafından takip ediliyor olmamızı zorunluluğu kılıyor. O yüzden URL’miz şimdilik karmaşık bir takım harf ve rakam dizininden oluşuyor.” Dedi.

İşte; “İnsanlık Masalları Kanalı’nın linki…

ERKAYA, BAŞKAN ÖZDEMİR VE BAŞKAN YARDIMCISI ÇALIŞKAN’I AĞIRLADI

Denizli’de 21 Mayıs 2020 tarihinde kurulan ”Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği çalışmalarına başladı. Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği Başkanı Adem Özdemir, Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, Denizli Tarım il Müdürü Yılmaz Erkaya’yı makamında ziyaret ederek, dernek çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği yayınladığı misyonunda organik tarım ürünlerinin, yerli ve milli üretimine yönelik çalışmalar yapacağı vurgulanıyor.

Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği misyonunda şu maddeler yer alıyor:

- Tarım, Gıda, Hayvancılık ve Arıcılık tamamen Yerli ve Milli Üretimi Sağlamak.

- Devletimizin çiftçi, Besici ve Arıcıya sunduğu teşvikleri arttırmak adına ve hali hazırda sunulan fakat bazı STK’ların hataları yüzünden heba olan teşviklerin etkin kullanılmasını sağlamak.

- Çiftçiyi, besiciyi ve arıcıyı dev şirketlerin ve patronların kurduğu sömürü düzeninden kurtarmak.

- Sağlığa zararlı kimyasalların tarımdan, gıdalardan, besicilikten ve arıcılıktan tamamen çıkmasını sağlamak. Doğal ve sağlıklı yöntemlerin ülke genelinde yaygınlaşmasını sağlamak.

- Çalışmalarımız sayesinde yasaklanan bal aroma (Şurubun piyasaya girmemesi adına etkin çalışmalar yürütmek.

- Çiftçi, besici ve arıcılarımızın kendi alanlarındaki yeniliklerden, teknolojik gelişmelerden, devletimizin teşviklerinden, mevzuatlardaki durumlardan haberdar olmasını sağlamak.

- Türkiye genelinde taramalar yaparak, doğru zamanda doğru ürün çeşitlerinin üretilmesini ve toprağa uygun ürün eleştirilmesi yapılmasını sağlamak.

- Tarım ve Tabiat Üniversitesi’nin kurulması için çalışmalar yürütmek. Bu üniversite bünyesinde kurulacak laboratuvar sayesinde Yerli ve Milli Tarım hamlelerinin bilimsel temele oturmasını desteklemek.

- Üniversitelerdeki Ziraat ve Veterinerlik Fakültelerinde Branş Dersleri haricindeki fazla olan derslerin kaldırılmasını ve öğrencilerin sahada daha fazla bulunarak pratik yapmasını desteklemek.

- Üniversitelerde Ata Tohumlarımızın Korunması ve adına çalışmaların yapılmasını, "Milli ve Sağlıklı Tohum" kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak.

- Türkiye genelinde Sulama Sistemlerinin doğru ve etkili kullanımı adına çalışmalar yürütüp, Sulamada Kullanılan Suların Arıtılması Prensibini yaygınlaştırmak, topraklarımızın ve mahsullerimizin zehirlenmesine mani olmak.

- Sahte, Kaçak ve Tahsis Gıda üretiminin Engellenmesi, Denetim ve Cezaların Artması için çalışmalar yapmak.

SONUNA KADAR DESTEĞİZ

Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği’nin misyonları arasında - Tarım ve Tabiat Üniversitesi’nin kurulması yer alıyor. Adımın atılmasıyla mesafe alınmış demektir. Tarım ülkesi olarak böyle bir üniversiteye ihtiyacımız vardır.

Bizde sonunda kadar, Tarım ve Tabiat Üniversitesi’nin kurulmasına  Denizli Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Dayanışma Derneği’ne destek olacağız.

ATAMAN’DAN MEMLEKET HASTANESİ’NİN KURULUŞ TARİHÇESİ

Denizli tarihi yazılarıyla tanınan Mimar ve Yazar Hüsamettin Ataman, Denizli Memleket Hastanesi’nin kuruluş tarihçesi üzerine bir yazı gönderdi.

Sağlığımız bozulduğunda şifa aradığımız hastanemizin kuruluş tarihini merak ediyoruz.

“DENİZLİ MEMLEKET HASTANESİ

1913 yılında, Müftü AHMET Hulusi Efendi, o yıl toplanan kurban derilerinin satışından elde edilen 30 altın lira ile Saraylar Tepesi denilen yerde Kunduracı Hacı Şakirler ve İzmirlioğulları'na ait arsaları HASTANE yapılmak üzere satın alır.

Hayırseverlerin yardımı ile inşaat tamamlanır.

1919 yılında hasta kabul edecek hale gelen hastane, 50 yataklı olarak hizmete açılır.

Doktorlar Caddesi'nin tam karşısında bulunan Hastane, 1970'li yıllarda yol genişletme çalışmaları sırasında yıkıldı.

DENİZLİ MEMLEKET HASTANESİ, yardımseverlerin katkıları ile yapılmış, yine yardımseverlerin katkıları ile ayakta durmaya devam etmiştir.

1944 yılında MEMLEKET HASTANESİ adı altında bir kitap yazan Hastane çalışanı AHMET AKŞİT, hastaneye yapılan bağışları sayfalarca anlatmış.

O listeden bir bölümü şöyle;

‘….. Memleket Hastanesi’nin Sıhhî İmdat (İlk Yardım) arabası Çallı Hacı Mehmet ve Çallı Necip Beyler tarafından 4 bin liraya satın alınarak hastaneye bağışlanmıştır.

Hastane’nin önünde bulunan döner merdivenin, bina döşemesinin ve orta avludaki havuzun mermerleri Honaz’dan Sipahioğlu (Honaz’da Sıpalar diye bilinir) Hoca Ali Efendi tarafından verilen tarlanın satış tutarı olan 1.000 lira ile alınmış, işçiliği ise Mimar Ali Usta lâkaplı Kömürcüoğlu Hasan Ali tarafından ücretsiz olarak yapılmıştır.

Hastanenin suyunun getirilmesi Mustafa Tatar tarafından, mutfak yemek sobası (kuzine) 500 lira veren Cillov Ali Bey tarafından, hamam ve bulaşıkhane Belevili Hüseyin Bey tarafından, Dahiliye Pavyonu’nun (İç Hastalıkları Bölümü) alt kısmındaki odalar Duacılı’lı Ayşe, Babadağlı Mutcalı Necip, Tokatlı Ahmet, Tunceli Süleyman, İbrahim Yılmaz, Babadağ Kooperatifi, Köylü Kooperatifi tarafından yaptırılmıştır.

Salih Ağazade Rıfat Bey Validesi 500 liralık boru alıvermiş, Çal Dedeköy’den (Baklan) hayırsever Hacı İbrahim zevcesi (hanımı) Hatice Özbaş, Fatma Akşit, Kadıköy’den (Babadağ) tüccar Ragıp Cem, Kale Tavas El Dokumacıları Kooperatifi, Denizli Garbi Anadolu Dokumacılar Kooperatifi Birliği, Göveçlik Kooperatifi, İktisat Bankası, Şemsi Terakki Debagat Şirketi, Denizli Dokumacılar kooperatifi gibi teşekküller ve hayırseverler yardımlarda bulunmuşlardır.’

‘Tavaslı bayan Nesima 1 adet Eziler kilimi, 1 adet müstamel (yeni) tahra, 13 adet yastık, 5 adet yorgan, çorba tası ve yemek sinisi; Irlıganlı’dan Kürt Derviş karısı Dudu hanım 13 adet sandalye; Kadıköy (Babadağ) hayırseverleri 53 lira 80 kuruş değerinde 269 metre yerli pijamalık alaca (bir tür dokuma); Uncu Acem Hasan 10 metre astarlık bez; Fabrikatör Bay Mustafa 22 metre sargılık bez; Kadıköy’den Hacı Kurt 26 metre kaput bezi; Kadıköy’den Osman Kiraz 20 metre çarşaflık bez; Çal Mahmut Gazi köyünden Şerife Kiriş 18 kilo bulgur; Çal Selcen köyünden Mustafa Karakılıç 20 metre sargılık bez; Merkez Koyunaliler köyünden Mehmet Demirci 4 adet hezaran sandalye; Topçu Alayı Baytarı Binbaşı Rasih 16 kilo koyun eti; Babadağlı Mehmet Helvacı 31 adet yemek tabağı bağışlamışlardır.’

İŞTE BAŞHEKİMLER:

Memleket Hastanesi'nin ilk başhekimi Aydınlı Dr. Mazhar Germen beydir. 1920'de Mazhar Germen Aydın milletvekili seçilince Başhekimliğe Dr. Kerimi bey getirilmiştir. Daha sonra sırasıyla Dr. Hamdi Berkman, Dr. Akif Atlamaz, Dr. Osman Nuri Artam, Dr. Muhittin Süğür, Dr. Sait Keskin başhekim olmuşlardır…”

Teşekkürler Hüsamettin Ataman… Denizli tarihine unutulmaz dokunuşlar yapıyorsunuz…

Denizli’de 108 yıl önce bağışlarla yapılan Memleket Hastanesi’nin keşke yaşatılabilseydi ve “Denizli Sağlık Müzesi” olsaydı… Ama geçmişe dair her şeyi yıkmakta ve yok etmekte üstümüze yok…

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 2144’ÜNCÜ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor... Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Laodikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor…“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

ÇARŞAMBA’NIN SÖZÜ:

"Korku üzerine egemenlik kurulamaz. Toplara dayanan egemenlik sürekli olmaz. Böyle bir egemenlik ve hatta diktatörlük, ancak ihtilal ortamında geçici bir zaman için gerekir."

Mustafa Kemal Atatürk

YORUM EKLE

banner212

banner211