DOKTORA GİDERKEN

Muayene olmadan önce bir hasta olarak nelere dikkat etmenizgerektiği ile ilgili birkaç önemli konu üzerine sizlerle söyleşmek istiyorum.Her ne kadar hasta hakları adı altında yayınlanan bir deklarasyon varsa da bengözden kaçabilecek, ancak size yararı olabilecek bazı noktalara temas etmekistiyorum.

Bunların en başında geleni muayene esnasında hastaya ayrılansüredir. Özellikle kamu hastanelerinde çeşitli gerekçeler (hasta yoğunluğu,personel yetersizliği v.b.) ileri sürülerek dünya standartlarına göre yeterlibir zaman ayrılamamaktadır. Bu süre Avrupa ülkelerinde ortalama 20 dakika iken,ülkemiz genelinde maalesef sadece 7-10 dk. civarındadır.

Uluslar arası ve AB standartlarına göre hasta başına ortalama20 dakika zaman ayrılması gerekmektedir. Başta devlet hastaneleri olmak üzere, artıkdevlet hastanesi gibi işleyen özel hastaneler de dahil acaba bu kurala uyan kaçkuruluş bulunmaktadır?  En son Sağlık Bakanlığınınözel hastanelerde uygulamaya koymayı düşündüğü hasta kısıtlaması belki bir işeyarayacaktır, ama devlet hastanesinden yardım almak mecburiyetinde olanlara negibi bir uygulama reva görülmektedir bilmiyorum.

Bu yeni uygulamanın devlet yada özel sektör ayırımı yapılmadan nerede olursa olsun her muayene olanvatandaşın hakkı olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada kural olarakileri sürülen 20 dakikanın asgari süre olduğuna dikkat edin, fazlası olabilirama azı olamaz.  İyi bir anamnez(hastadan kendisi ve hastalığı hakkında bilgi alma süreci) ve ilk muayene dahafazla zaman gerektirebilir.  20 dakikadane soracak ve ne cevap alacaksınız? Çok değerli bir psikiyatr olan Prof.Dr.Ertuğrul Köroğlu Hocamız; “bazı durumlarda hastalarınıza teşhis koyabilmek içinbirkaç seans onlarla konuşmanız gerekecek ve maalesef kimi zaman ön tanılarınızyanlış çıkacaktır…” şeklinde uyarılarda bulunurdu.


DOKTORDAN SİZE ZAMAN AYIRSMASINI İSTEMELİSİNİZ

Kamuda çalışan doktor meslektaşlarımız açısından durum birazfarklı gerçekleşmektedir. Zamanın kısıtlı olması ve geride bekleyenhastaların  varlığı hekimlerin kimi zamanhastalarına gerekli açıklayıcı bilgileri verememelerine yol açmaktadır...Vatandaş olarak  da bu noktadaduyarlı  olunmalıdır. Hakkınızı yasalyollarla ve belli bir nezaket ortamında savunmanız ya da size sunulanı olduğugibi kabul etmeniz sizin elinizde. Ancak tanık olduğum bir başka hususu daifade etmeden geçemeyeceğim. Kimi vatandaşlarımız, muayeneye giren bir hastanınbirkaç dakika geç dışarı çıkması durumunda hemen bu durumu; içerde sohbetediyorlar ya da niçin ben geç giriyorum şeklinde algılamaktadır.

Bu  önyargı bazı tatsızlıkların yaşanmasına yol açmaktadır. Şimdiye kadar yapılanmuayenelerin genelde hemen birkaç dakika ile sınırlı olmasının  getirdiğialışkanlıktan olsa gerek, birkaç dakikalık uzama ters bir tepki ilesonuçlanmaktadır . Hele bir de 20 dakika zaman ayrılması başlangıçta tuhafkarşılanabilir. Bırakın buna aksi davranışla mukabelede bulunmayı aksinesize  yeterli zaman ayrılmasını ısrarlaistemelisiniz. Ve bunu uygulayan hekimi de kutlamalısınız.

Yukarıda anlatılanlara özel sektör olarak muayenehaneleri dedahil etmek gerekir. Muayenehanelerde genel itibariyle bu sürelerin fazlasıyladoldurulduğunu düşünüyorum. Ama yine de dolu dolu bir muayene  saati hakkına sahip olduğunuzu bilmelisiniz.


DOKTARA GİTMEDEN NOT ALIN VE SORULARI YANITLAYIN

Hekime gitmeden önce hastalığın sizde meydana getirdiğibütün belirtileri ve merak ettiklerinizi bir kâğıda not alın. Muayeneyegittiğinizde aklınızda cevabı bulunmamış hemen hiçbir soru kalmasın. Genelde buihmal edilir, ama doktorun yanına gittiğinizde de soracağınız her şeyineredeyse unutmuş gibi hissedersiniz. Bu yüzden önceden not almak iyidir.

Bireyler güvenebilecekleri bir hekimi seçme hakkına dasahiptirler. Konunun uzmanı olan  birhekimi seçebilirsiniz. Bunun için internet ortamı size  yardımcı olabilir. Gitmeyi düşündüğünüzhekimin konunuzla alakalı çalışmalarına ve tecrübesine lütfen  göz atın. Açın telefon sorun. Çevrenizdegidenler var mı araştırın. Onların görüşlerini alın belki yararlı olabilir. Tabeladoktoruna değil de konunun uzmanı bir hekime müracaat etmeniz  iyi olur.

Güvenebileceğiniz ve yanında kendinizi rahathissedebileceğiniz bir doktorunuz olsun. Hastaları iyileştiren faktörler vehasta hekim ilişkileri üzerine yapılan çalışmalarda hekim davranışlarının nekadar önemli bir değere  sahip  olduğu görülmektedir. Size hümanistik biryaklaşım sunan hekimleri tercih edin.  Kimi yanlış örnekler olabilir. Ama bunu tümhekimlere yüklemek doğru olmaz. Bunca değerli hekim içinde elbette sizinkimliğinize ve değerlerinize saygı gösteren birçok hekim bulacaksınızdır,bundan emin olabilirsiniz.

YORUM EKLE