DOLUNAY BAYRAMI

21 Eylül Günü Çin “Sonbahar ve Dolunay Bayramı” idi. Dolunay o gece yılın en güzel haliyle izlendi tüm dünyadan.

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Konsolosluğu binasında, geçtiğimiz 19 Eylül 2021 Pazar Günü Ege Bölgesi’nde yerleşik Çinli ve Türk-Çinli evliliklerinden oluşmuş elli kadar aile ile bu bayram kutlandı.
Çinli gazeteci dostum Yan Wei’nin davetiyle bende bu etkinliğe katıldım.

İzmir’de yerleşik bay Wang, bölgedeki Çinli ve Türk-Çinli ailelerin adeta başkanı konumunda. Kendine taktığı adıyla “Yağız Bey” etkinliğin gerçek emekçisiydi. Kapıda bizleri karşılama, açılış konuşması, sunulacak ikramların hazırlanması hatta ortalıktaki çöplerin toplanmasına kadar bir davet sahibi, önder kişilik nasıl olur bunu bizlere ispatladı. Güzel fikirleri var; yakında İzmir’de bir dernek kuracaklar.

Türkiye toplumunun içine kapanık kalmayıp başka uluslarla yalnızca ekonomik ve kültürel değil ailesel yakınlaşmalara da ihtiyacı var.

21 Eylül gecesi “Dolunay” vardı; Çin Sonbahar ve Dolunay Bayramı nedeniyle özellikle bu ülkede ve daha birçok ülkede ay, yılın en güzel haliyle izlendi. Bu evrensel sevince bizlerin de katılması dileğiyle...

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gifMOSKOVA FUARI’NDAYDIM

Antalya'dan Moskova'ya günde neredeyse yirmi uçak kalkıyor. Bunlardan beşi Türk Hava Yolları’nın uçuşları. Bu kolaylıktan yararlanarak 23-25 Eylül tarihlerinde iki günlüğüne Moskova'daydım.

Ev tekstili, kumaş, iplik, tekstil gereçleri ve makinalarının sergilendiği fuarda yıllardır çalışmakta olduğumuz dostlarımızla işlerimizi daha da geliştirme olanaklarını görüşmekle birlikte, çalışma ortamı sağlayabileceğimiz yeni dostluklar kurmaya da çabaladık.

Sovyetler Birliği’nin son döneminde inşa edilmiş VDNH Fuar Merkezi aynı zamanda halka açık muhteşem bir park niteliğinde.

Moskova gibi büyük bir şehrin içinde yer alan yeşil alanları, uzay ve havacılık araçları, heykel ve anıtsal binalarıyla halkın fuarlar dışında güzel vakit geçirebileceği hatta gelinlerin fotoğraf çektirmek için tercih ettikleri harika bir park VDNH.

YORUM EKLE