Korona virüs nedeniyle kapalı olan düğün salonları 1 Temmuz itibarıyla kapılarını açıyor. Korona virüs salgını, hayatın her alanına yeni kurallar getirdi. Düğünler de artık ‘yeni normal’in kurallarına ayak uyduracak. Yeni döneme ilişkin açıklamalarda bulunan Harmony Düğün Salonları İşletmecisi Fikrîye Hasırcı; “Yeni dönemde düğünler için önlemler var. Genelge bizlere ulaştı. Girişten oynamaya, takıdan kapasiteye kadar değişiklikler söz konusu. Biz genelde kapsamında tüm önlemlerimizi aldık. Masalarda dezenfekten bulunacak. İçecekler tek kullanımlık olacak. Maskesiz davetli alınmayacak. Salonlarımızın kapasitelerinde de değişiklikler var. Neredeyse yarıya düşürüldü. Masalar arası bir buçuk metre mesafe ayarlandı. Sandalyeler arası ise 60 santim olarak belirlendi. 8 kişilik masalarda artık 4 kişi oturabilecek” şeklinde konuştu.

HALAY YA DA GÖSTERİ YAPILMAYACAK

Cumhuriyet Bayramlarında her yıl artan coşku Cumhuriyet Bayramlarında her yıl artan coşku

Genelgede açık havanın önerildiğini belirten Hasırcı; “Kapalı alanlarda da düğün yapılabilecek. Kapalı alanlarda sık sık havalandırma yapılacak. Ayrıca bu alanlarda her düğün arası 1 saatlik aralar verilecek. Bizlere ulaşan genelge kapsamında açık alanlar öneriliyor. Düğünlerde artık uzun kuyruklar oluşmayacak. Düğün esnasında halay kesinlikle yasak. Gelin damat hariç, oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacak. Tüm takılar takı kutusuna bırakılacak. Yeni dönemde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma yapılmayacak. Düğünlerde toplu fotoğraf çekimleri de yapılmayacak” dedi.

“SALGIN SÜRECİNDE DÜĞÜNÜNÜ ERTELEYENLER OLDU”

Salgın döneminde ertelemelerin de yaşandığını belirten Hasırcı; “Çiftlerimiz bu süreci takip ettiler. Sık sık iletişim kurdular. Belirsizlik söz konusu olduğu için vatandaşlar endişeli. Bunun sonucunda ertelemeler de yaşandı. Bir de eğlence olmayacak olması nedeniyle de düğünlerimizden 40 tanesi ertelenmiş durumda. Biliyorsunuz ki düğün sektörü çok büyük bir sektör. Alınan karar, ülkemizin ekonomisine yarayacak. Düğünlerin yeniden başlamasıyla beraber beyaz eşyacıdan fotoğrafçıya, pastacılardan mobilya sektörüne kadar bir hareketlendirme getirecek” ifadelerini kullandı.