DÜNYA DÖNÜYOR HEM DE DURMADAN

16’ncı yüzyılda Galilei ‘Her şeye rağmen dünya dönüyor’ dediğinde tüm dünya dönmüyor diyordu. Ama bu dünyanın hiçbir zaman döndüğü gerçeğini değiştirmedi.

Evet. Galilei bugün yaşıyor olsa dünyanın döndüğünü bilen herkese bir çift laf mutlaka etmek isterdi. Çünkü insanlar inandığı doğruların peşinden gittiği sürece özgürdür.

***

Futbolun içinde de belli gerçekler var. Herkesin bildiği, ama konuşmadığı…

Gerçeklerin asla konuşulmadığı… Tahammül edilmediği… Rant uğruna her şeyin üzerinin örtüldüğü bir spor haline geldi… Ama bu güzel oyuna inananlar, sporun içinden gelenler bayrakları teslim aldığı zaman bu günler geride kalacak. Bazı insanlar Denizli’de hala deniz olduğunu düşünüyor. Burada deniz biteli çok oldu… Artık kara görünüyor…

***

Denizlispor Afyon’da gizli kapılar ardında 13 gün boyunca çalıştı. Hal böyle olunca Bülent Serttaş’ın bir dönem ortalığı kasıp kavuran ‘Haber Gelmiyor Yardan’ şarkısı dilime dolandı.  Denizlispor dışında 1. Lig’de mücadele edecek olan 17 kulübün medya takımı çalışmalarına bakma fırsatım oldu. Bazı kulüplerin vizyonu beni çok etkiledi. İsim vermeyeceğim ama dar bütçelerle mutlaka başarılı olacaklar.  Bu sezon yine ‘Ekmek yok, pasta verelim’ diyenlerin kaybedeceği, kayıp bir yıl olarak kayıtlara geçecek.

***

Sizler istiyorsunuz ki ‘Hem taktik, hem de bam bam bam olsun’ böyle bir sistem henüz gelişmedi. Ligin başlamasına 27 gün var. Yeşil siyahlıların bu süre zarfında forvetten ziyade kurumsallaşmaya ihtiyacı var. Bende şimdi bu kulüp büyümüyor, dönmüyor, olmuyor diyeceğim ama Galilei gibi bana da deli diyecekler. Ama bu Denizlispor’daki gerçeği hiçbir zaman değiştirmeyecek…

***

Galilei bugün yaşıyor olsa 453 yaşında olacaktı. Papa, 1616'da Galileo'ya güneş merkezcilikten vazgeçme ve dünyanın döndüğüne dair hiçbir şey söyleyip yazmama emri vermiş, hatta onu yargılayan kilise bile bugün Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğü gerçeğini kabul etmiş.

Bizim oralarda tekmil verilmediği gibi, emirde alınmıyor. Üzgünüm…

Saygılarımla…

YORUM EKLE