DÜNYA KEDİLER GÜNÜ

Her 17 Şubat, kedi severler tarafından “ Dünya Kediler Günü “ olarak kutlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde 29 Ekim'de, Polonya'da 17 Şubat'ta kutlanıyor. Rusya'da ise 1 Mart'ta kutlanacak.

Dünyada 500 milyon ev kedisi varmış. Sokak kedilerinin sayısı ise bundan çok çok fazla olduğu söyleniyor. Bilim insanları kedilerin ilk kez Ortadoğu'da evcilleştirildiği ve oradan tüm dünyaya yayıldığını söylüyor.

Yine bilim insanları, yaban kedilerinin çok utangaç olduklarını, köylülerin farelere yaklaştıkları için sessiz kaldıklarını ve onları yakalamalarına sevindiklerini söylüyor. Kedilerin bulunduğu yerde kemirgen hayvan pek bulunmaz. Kediler onları avlarlar, onları yiyerek de açlıklarını giderirler.

Kedilerle insanların birlikteliği insanlık tarihi kadar eskidir. Köylüler kedileri çok sever; aynı zamanda onların beslenmelerini de üstlenir. Çocukluğumu geçirdiğim köyde, her evin bir kedisi olurdu. Kedi bulunan evde fare, börtü böcek bulunmaz. Eskiden köydeki evlerin kapısının yanında, kedilerin girip çıkması için bir kedi deliği olurdu. Kışın sobanın yanında ve ocağın başında mışıl mışıl uyurdu kediler. Hiç kimse bundan rahatsız olmazdı; kedi evdeki bireylerden biri gibiydi. Köyde büyükler, çocuklar bu sevimli hayvanlarla iç içe yaşar. Bu sevimli hayvanlar insanlarla birlikte yaşar, onların can yoldaşıdır.

Çocukluğumda bizim de bir kedimiz vardı; bazı akşamlar akrabalara misafirliğe gider, dönüşte o da bizimle dönerdi. O zamanlar abim de kediyi çok sever, kucağında yatırırdı. Kedi abimi nerede görürse görsün, hemen yanına koşardı. Abim ona yemek verir, okşar, sever, özel ilgi gösterirdi. Kedilerin sezgi gücü çok yüksektir, kimin kendisini çok sevdiğini iyi bilir. Bunlar kediler konusunda aklımda kalanlar. “ Kediler nankör “ diyorlar ama hiç de öyle değil. Sizin ne kadar sevip sevmediğinizi hemen anlayıverirler. Eve gelenleri kokularından tanırlar, koku alma duyuları çok gelişmiştir.

Kediler, köpeklere göre çok daha özgür ve bağımsız bir karaktere sahiptir Köpeği boynundan ip takıp gezdirebilirsiniz ama kediyi gezdiremezsiniz. Boynuna ip takarsanız, kendini öldürür yine de sizinle dolaşmaz. O, sevilmek istiyorsa kendi gelir, sevmenize izin verir. O, hiç zorlamaya gelemez, her şey kendi istencine bağlıdır.

***

Siz bakımını yapıyorsunuz, yiyeceğini veriyorsunuz diye kendini size borçlu hissetmez. O, zaten bakışınızdan, davranışınızdan nasıl bir insan olduğunuzu anlar. Örneğin bizim kedi beğenmediği bir insan oldu mu, başka bir odaya gider, onlar gidinceye kadar yanımıza dönmez. Kimden zarar gelip gelmeyeceğini anlamakta ustadır. Ne kadar hassas olduklarını davranışlarından anlarsınız. Bu sevimli dostlarımıza karşı daha dikkatli olunmalı, hemen niyetinizi sezerler. Sevildiklerini anladıklarında da kolay kolay sizi terk etmezler. Öfkeli olup olmadığınızı ses tonunuzdan anlayabiliyorlar. Çok öfkeli olduğunuzu anlarlarsa yanınıza yaklaşmama anlayışını gösterirler. Evde bir kavga havası varsa, bir oraya bir buraya koşturarak “ kavga etmeyin “ dercesine yatıştırıcı davranışlar içine girerler. Uzun süre sizinle kaldıklarından, söylediklerinizi hemen anlıyorlar. Hayvan sever dostlarımız bunları çok daha iyi bilir. İlgisiz kalındığında, onlarda insanlar gibi strese girer. Eğer yanınızda bir kedi varsa, bunları da bileceksiniz.

***

Bence kediler dünyanın en özgür karakterli ve sevimli hayvanlarıdır. Kendilerine gelebilecek tehlikelere karşı hep ürkektirler. Her an arabanın altında kalabilirler, dışarda buldukları yiyeceklerden zehirlenebilirler. Bu nedenle her an tetikte olmaları yaşamaları için gerekli. Sokaktaki kedilere temiz yiyecekler verirsek, kapı önlerinde içmeleri için su bulundurursak yaşamalarını kolaylaştırmış oluruz. Dünya yalnız insanlar için değil, diğer canlıların da yaşamaya hakkı var. Bu sevimli dostlarımızı koruyalım, korkusuzca yaşamalarına yardımcı olalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Ayko
Bayram Ayko - 2 ay Önce

Çok çok güzel bir yazı Yazarın kalemine, yüreğine sağlık.

Kenan Sevil
Kenan Sevil - 2 ay Önce

Hocam yorumlarinla hep gerilere gifiyorum o zamanlari hatirliyor bir Folien gibi oluyor Kalemine saglik sevgiler saygilar