DÜZEYLİ BİRLİKTELİK

Bizde hâlâ geleneksel birliktelikler yaşanmaya devam ediyor. Annemizin babamızın yapageldiği şeyi çağdaş görünüm altında yapmaya çalışıyoruz ama olmuyor. Anne baba genci bir görev olarak hazırlıyor, alışılageldiği gibi. Düşünülmeden, herkes böyle yapıyor diye gerçekleştirilen birliktelikler, çoğunlukla iyi sonuç vermiyor.

Gerçek ve anlamlı birliktelikler için iyice düşünüp taşınmak lâzım. Tek tarafın isteği ile değil, iki tarafın özgür iradesiyle, karşılıklı olması en doğrusudur. Bizim gibi toplumlarda hemencecik, düşünülüp taşınılmadan, yapılan birliktelikler, bazen boynumuza bir zincir gibi dolanır. Artık iş karşılıklı sevgi ve anlayıştan çıkıp şirket ilişkisine döner. Şirket kâr ederse, birliktelik kör topal da olsa yürür. İşler sarpa sararsa, tersine giderse, ilişkiler çözülmeye doğru gider. Hele birde çoluk çocuk varsa, işler tümüyle arapsaçına döner.

***

Gelişmiş kültürlerde ilişkiler düzgün değilse, karmaşıklaşmadan hâle yola koyuluyor. İşlerin yürümemesini dünyanın sonu olarak görmemek gerek. Bu soruyu gerçekte kaç kişi şip şak yanıt verebilir? Kolay değil, milyonlarca insan “ iki kişilik yalnızlığını" sürdürüyor. Günümüzde bu sıkıntıların yanı sıra, başka bağımlılık ilişkileri de birlikteliği zorlaştırıyor. Herkes her şeyi bildiği için evlerde konuşma, düşünme âdeta gereksizleşti. Aslına bakarsan gereksizleşmedi; daha çok konuşma ve yakınlaşma ihtiyacı duyuluyor.

Soruyu şöyle sormak gerek; hangi insanlar, hangi bilgilerle yan yana gelmeli? Yanlış insanlar, yanlış bilgilerle bir araya geldiği için, bir süre sonra işler çıkmaza giriyor. Acele etmeden, iyice düşünüp taşınarak sağlıklı karar vermek ilerisi açısından önemli. Birinin inadına hayatımızı etkileyecek kararda aceleye gerek yok. İstenirse mutlaka uygun bir yol bulunur. Gençler bu konuda daha ince eler, sık dokur olmalı. Çünkü ömrünün sonuna kadar etkileneceğin bir “ sözleşmeye" imza atıyorsun. Bizim döneme göre şimdiki gençlerin, bu konuda daha donanımlı olduklarını düşünüyorum. Tabiî seçici olabilirlerse.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih binbay
Fatih binbay - 12 ay Önce

Gerçekten büyü k toplumsal mutsuzluk ve sorun yaratan konulardan birine değindiği için kutlarım

Sezai Aydemir
Sezai Aydemir - 12 ay Önce

Super Olmuş Mehmet kardesim

banner194

banner193