E-TİCARETE BAŞLAMAK: GÖSTERGELER, MİTLER VE TAVSİYELER

Tarih boyunca ticaret benzer ölçütlere göre yapılırken, son yıllarda önemli derecede değişime uğradı. Belki tamamen şekil değiştirmedi ya da oyunun kuralları en baştan yazılmadı; ancak, ticareti nerede ve nasıl yaptığınız eskisinden çok daha fazla önem kazandı. Bunun en temel sebebi olarak, son 40 yılda ivmelenerek artan küreselleşme ve teknolojideki değişimin hızı gösteriliyor. Fakat son dönemde yine gördük ki, hiçbir değişim mücbir sebeplerin yarattığı kadar etkili ve hızlı hayatımıza sirayet etmiyor.

COVID-19 salgınıyla birlikte hayatımızda meydana gelen değişimleri yeterince duydunuz, okudunuz, izlediniz. Daha da önemlisi bir kısmını deneyimlediniz ve hala deneyimliyorsunuz. Deneyimlediğimiz değişimlerin belki de en başında alışveriş alışkanları ve ödeme yöntemleri geliyor:

  • 2020 yılının ilk 6 ayında Türkiye’nin e-ticaret hacmi %64 artarak 91,7 milyar TL oldu. Bu miktar Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş’ın yıllık cirosuyla eşdeğer.
  • İngiltere’nin önde gelen yayın organlarından Charged Retail’den Ben Stevens’ın analizine göre, 2020 yılında alışverişlerde nakit kullanımı %40 düşerken; temassız ödeme sistemlerinin kullanımında %50’ye varan bir artış oldu.

Bildiğimiz ama alışkanlık haline yeni yeni dönüşen online kanalların ticaret amacıyla kullanımı, tüm girişimcilerin ve iş insanlarının ilgisini çekiyor. Gelişmiş ülkelerde son 20 yıldır aktif olarak kullanılan, ülkemizde de son 10 yıldır ciddi yatırımlar yapılan e-ticarete olan ilgi gayet doğal. Peki, dijital dünyada ticareti nasıl yönetmek gerektiğini yeterince biliyor muyuz?

Özellikle sosyal medya etkileşimlerinin önümüzdeki 2 yılda 10 kat artacağı öngörüsüyle şirketlerin ve start-up’ların online mecraları daha çok kullanmaya başladığını görüyoruz. E-ticaretten faydalanmak ve dijital çağın gereksinimlerine doğru şekilde yanıt vermek isteyen herkes sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medyayı kullanmaya henüz başlamamış firmaların birçoğu da kurumsal web sitesi üzerinden doğrudan satış yapıyor veya en azından WhatsApp hattı üzerinden müşteriyle direkt temas sağlıyor. Ancak, tüm bunları başkaları yaptığı için yapmak veya krizi fırsata çevirme güdüsüyle hareket etmek ne yazık ki çoğu zaman yatırımlarda beklentilerin çok altında bir geri dönüşe sebep oluyor. Öte yandan, girişimci ve heyecanlı bir ruhla başlayan yatırımların dönüşü ise aynı şekilde hızlı oluyor.

E-ticarete olan iştahın en temel göstergeleri arasında aktif e-ticaret sitesi sayısı yer alır. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki verilere benzer şekilde, Türkiye’de de son yıllarda yeni açılan e-ticaret sitesi sayısı artış gösteriyor. 2014 yılından günümüze her yıl %30’un üzerine büyüme gösteren sektörde maalesef kapanan e-ticaret sitesi sayısı da yaklaşık %30 civarında oluyor. Buradan da anlaşılacağı üzere e-ticaret hacminin büyümesinden en büyük payı belli bazı online ticaret şirketleri alıyor. Bu şirketler arasında yer alan yabancı sermayeli büyük birkaç tanesine geçtiğimiz yıllarda danışmanlık yapmıştım. Buradan hareketle, büyük şirketlerin pazarı konsolide etmelerinin tesadüfi olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Aynı şekilde, geleneksel kanaldan online kanala geçiş yapmak isteyen yatırımcıların istenilen seviyede başarıyı yakalayamaması da benzer nedenlere dayanıyor. Bu kadar hızlı değişen ve anlık takip gerektiren e-ticaret endüstrisinde başarılı olan yatırımcıların yaptıklarını özetleyecek olursam:

  1. Çok iyi bir uygulama planınız olması gerekiyor. Stratejiniz ne olursa olsun, uygulama planınızı mutlaka hazır etmelisiniz. Değişen dinamiklere göre günlük bazda planınızı gözden geçirmelisiniz.
  2. E-ticaret süreçlerine mevcut işlerinizden bağımsız, ayrı bir sermaye ayırmanız gerekiyor.
  3. Sermayeye ek olarak, süreci uçtan uca yöneten ve yetkili olan bir kişi görevlendirmelisiniz. Bu kişi en başta sadece siz de olabilirsiniz. Ancak geleneksel kanal ile online kanalın muhakkak ayrı yönetilmesi gerekiyor.
  4. İnternetten alışveriş yapan kişiler için dijital kimlik oldukça önemli. Bu nedenle konuya bütünsel bir yaklaşım göstermelisiniz. İnternet siteniz, sosyal medya hesaplarınız, içinde bulunduğunuz platformlar ve iş birliklerinizin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.
  5. Dijital kanallara harcanan eforların nakde dönüş süresi sandığınızdan daha uzun olabilir. Sabırlı olmanızda ve dijital pazarlamaya bir şans vermenizde fayda var.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tanberk Can Dervisoglu
Tanberk Can Dervisoglu - 2 yıl Önce

Faydali bilgiler icin cok tesekkurler!

Ercüment Arslan
Ercüment Arslan - 2 yıl Önce

temiz, kısa ve net olmuş. ticaret artık kurtlar sofrası bu konuda doğru danışmanlık alarak başlayanlar 1-0 önde olur.

Sevda Elibol
Sevda Elibol - 2 yıl Önce

Barış beyin yeni yazısı ne zaman gelecek acaba? bir düzeni olacak mı? gazeteyi fizki alamıyoruz, sitenizden takip ediyoruz