EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Salgın, pandemi, virüs ne derseniz deyin, zor günler geçiriyoruz. Zor günleri atlatmada bireysel davranışlar kadar toplumsal davranış, iyilik ve yardım hareketi büyük önem taşıyor. 

Ancak son zamanlarda yaşanan, şahit olunan davranış biçiminde insan,  ister istemez ‘ne olacak bu ülkenin hali? Bu denli cehalet nasıl oluştu?’ diye düşünmeden edemiyor. 2 saatlik sürede oluşan panik havasını anlamak çok zor. Bu insanlar ilkokula, ortaokula, liseye gitmediler mi? Hiç gazete dergi okumadılar mı? TV izlemediler mi?

Tek çare var. Çok büyük bir eğitim seferberliği gerek bize. Açık ortaokullar, açık liseler, TRT'den bilgilendirme yayınları, kitap okuma saatleri, ücretsiz dergi, kitap ve bilgi evleri, kurs merkezleri. Okuyana ilave maaş, terfi vs. gibi özendirme çalışmaları. Çok büyük bir seferberlik gerekiyor. Sadece MEB değil tüm kurumların katılacağı bir seferberlik. Sağlıktan, tarım teşkilatının katılacağı halk eğitim çalışmaları. 

Korona işi bitsin. İşi gücü bırakalım eğitim seferberliği başlatalım. İpin ucu kaçmış. Cehaleti yenmezsek hiç bir virüsü yenemeyiz. Okullarda motivasyonu artırıp yaşam eğitimine geçmek lazım. Müzik, resim, bilgisayar sınıfları, fen laboratuvarları, biyoloji için uygulama alanları, seralar, deneme parselleri, spor salonları, eğitici kol faaliyetleri, halk oyunu, bilim kulüpleri vs. vs...

Tüm bunlar bir yana mutlaka ekmek yapmaktan, turşu kurmaya ev idaresi dersleri, tarımdan çevreye tüm dersler tüm öğrencilere zorunlu verilmeli. Bunları düşünmek ve uygulamak çok zor olmasa gerek.

Sinemasız, tiyatro salonu olmayan, resim sergisi açılmayan, şiir günleri, piyesler düzenlenmeyen, mezuniyet müsamereleri yapılmayan, mezuniyet yıllığı hazırlanmayan spor salonsuz, laboratuvarız, serasız, çiçeksiz, bahçesiz okul kalmasın artık. Geçmişin köy enstitülerinden ve bu enstitülerin devamı niteliğindeki öğretmen liselerinden, tarım okullarından öğrenecek çok şeyimiz var.

Eğitim her şeyiyle bir bütündür. Son günlerde bunu görüyor ve yaşıyoruz. Hayatta kalmak, sağlık ve üretim için eğitim felsefesini yeniden kurgulamalıyız.

YORUM EKLE