EĞİTİM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

Eğitim ailede başlar. Okulla devam eder. Ancak çevre, basın yayın, TV ve internet hepsinin önüne geçti. Sosyal yönden eğitim ömür boyu sürmelidir. Sinema, tiyatro, sosyal etkinlikler, spor, geziler, sanat uğraşıları,  sergiler, konserler, sivil toplum kuruluşlarında yer almak eğitimin bir parçasıdır. Sosyal hayatı bırakan eğitimi de bırakmış olur.

Eğitim ömür boyu sürmesi okul zamanından kazandırılan alışkanlıklar ile mümkün. Okumak; sadece sınava girmek, test çözmek, diploma almak değildir. Çalışkan, başarılı, elinden iş gelir insanlar yetiştirmektir. Günümüz düz lise eğitimi ile yol almak pek mümkün görünmüyor. Lise eğitimi içinde olmasını düşündüğüm, bana göre lise diploması öncesi yapılması gereken standart çalışmalar var.

Her lise öğrencisi;

1. Çanakkale şehitliğini görmeli.

2. Topkapı ve Dolmabahçe sarayları gezilmeli.

3. İlk TBMM ve TBMM binaları ziyaret edilmeli.

4. Anıtkabir ziyaret edilmeli.

5. Ankara Anadolu medeniyetleri müzesi gezilmeli.

6. Selçuklu eserleri kaleler (Alanya Kalesi, Ayasuluk Kalesi gibi),  kervansaraylar gezilmeli.

7. Birgi, Beypazarı, Safranbolu gibi özel yerler, Şirince, Kayaköy gibi mübadele izlerini taşıyan köylere gidilmeli.

8. Bölgesinde, ilinde bilmesi gereken camiler, türbeler, antik kentler, botanik, peyzaj yerleri görülmelidir.

9. Her öğrenci fen bilimleri dersleri kapsamında en az 10 meyve ağacı 10 orman ağacı dikerek ülkesine faydalı olmanın onurunu yaşamalı, fidan dikmeli.

10. Bir hayat planı ve girişimcilik raporu yazmalı.

11. Ve her lise öğrencisi bir mesleği öğrenerek mezun olmalıdır.

İlk 10 madde ile ilgili fotoğraflı el yazısı ile yazılmış dosya hazırlamayan ve ağaç dikmeyen hiç kimseye lise diploması verilmemelidir. Yapılması gerekenler il il,  coğrafyaya göre geliştirilebilir. Eğitim sadece sınav değildir. Her lise öğrencisinin ülkesinin tarihini, coğrafyasını tanıması sağlanmalıdır. Artık dağa, taşa, betona yatırımı bırakalım ve insanımızla ilgilenelim.

Kültüre, eğitime yatırım yapalım. Yatırım deyince devasa binalar anlamaktan vazgeçelim. İhtiyacımız ihtişamlı binalar değil,  içi kültür ve bilgi ile dolu ülkeye hizmet aşkı ile yanan gençlik yetiştirmektir. Saygılarımla. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet fuat özkan
Ahmet fuat özkan - 2 yıl Önce

Söylediklerinize katılıyorum. Dünya bugün eğitimin niteliğini tartışır ve yeni düzenlemeler yaparken, en büyük zenginliğin yaratıcı, nitelikli insan gücüdür düşüncesini rehber etmeliyiz. Siyasal iktidarın eğitim felsefesi kendi ideolojik ipoteği altına almasıyla dinsel ögelere boğuldu.

Uğur ZENCİR
Uğur ZENCİR - 2 yıl Önce

Hocam konuya ne güzel ayna tutmuşsun