EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ

2019-2020 Eğitim ve öğretim yılına bugün başladık. Okul ile ilk defa tanışacak minik öğrencilerimizin tatlı telaşı ve heyecanı ile birlikte, liselere ve üniversitelere girmek için ter dökecek sınav yılı olan öğrencilerimiz içinde akademik yarış resmen başlamış oldu. Milyonlarca öğrenci okul yolunda…

***

İlk çocukluk döneminden yetişkinlik dönemine kadar zamanının büyük bir bölümünü okulda geçiren çocuklarımız için okulun, eğitim ve öğretimin önemini tartışmaya elbette gerek yok. Bununla birlikte tartışmamız gerekenler; eğitim sistemimiz 21. Yüzyılın ihtiyaçlarına cevap veriyor mu?

İyi eğitim veren ülkelerde eğitim sistemi nasıl? İyi bir eğitim nasıl olmalı? Eğitimde doğru adımlar nelerdir? İyi bir eğitim ve öğretim çocuklarımıza neler kazandırmalı? konuları olmalıdır. Maalesef ülkemizde uzun yıllardır doğru bir eğitim sistemi kurulamadı. Her sene sistemde yapılan köklü değişimler ile öğrencilerimiz sisteme adapte olmakta zorlandı.

***

Ülkemizde ki; eğitim sistemi daha fazla öğretim ağırlıklı. Bu nedenle öğrencilerin kimliklerini bulma, sosyal kişiliklerini oluşturmada ve yeteneklerini saptama, amaçlarını doğru tespit etmede yetirince çalışma yapıldığını söylemek güç. Öğrencinin doğuştan gelen özelliklerinin ve temel aile yapısının üzerine kendi kimliğini ve kariyerini oluşturduğu şekillenme süreci olan okul yıllarında, akademik başarıları ile birlikte kendi kararlarını alabilen, aldığı kararlar doğrultusunda kararlılıkla yürüyebilen, iç disiplini yüksek, özgüvenli bireyler haline gelmeleri için eğitim verilmeyi hedeflemek doğru olur.

***

Okullar topluma insan yetiştiren sosyal fabrikalardır. Dünyanın en başarılı eğitim kültürlerinde, öğrencilerin başarılarından sistem sorumludur.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un “İyi bireyleri iyi binalar değil iyi insanlar yetiştirir” yaklaşımı gönüllere su serpmekle birlikte eğitim ve öğretimdeki her türlü yenilik ve gelişmeyi yürekten bekliyoruz.

Tüm öğrencilerimiz için her yönden verimli bir yıl olması dileğiyle başarılar diliyorum.

Sevgilerimle…

YORUM EKLE