13 BİN 534 ÖĞRENCİ TEOG'DA TER DÖKECEK

13 BİN 534 ÖĞRENCİ TEOG'DA TER DÖKECEK

Türkiye genelindeki 8’inci sınıf öğrencileri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi 2016-2017 eğitim öğretim yılı I. Dönem Ortak sınavlarına girecek. 23-24 Kasım’da yapılacak sınavlarda Denizli’den 13.534 ortaokul son sınıf öğrencisi ter dökecek.

Türkiye genelinde öğrenim gören ortaokul son sınıf öğrencileri Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi 2016-2017 eğitim öğretim yılı I. Dönem Ortak sınavlarına tabi olacak. 23-24 Kasım Çarşamba ve Perşembe günleri yapılacak olan sınavlarda; Denizli’den 13 bin 534 ortaokul son sınıf öğrencisi ter dökecek. 8’inci sınıf öğrencileri sınavda ter dökerken; ortaokulların 5, 6 ve 7’nci sınıflar ile aynı binada eğitim öğretim yapan ilkokul ve ortaokul öğrencileri, iki gün tatil edilecek.

MAZERET SINAVLARI 17-18ARALIK’TA

23 Kasım Çarşamba günüyapılacak sınavda sırasıyla; Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi yazılıları; 24 Kasım Perşembe günü yapılacak sınavların oturumlarında Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil ders yazılıları uygulanacak. Her yazılıda 20 soru sorulacak. Her ders yazılıları sırasıyla 09.00, 10.10 ve 11.20’de başlayacak sınav, tüm ülke genelinde aynı anda gerçekleştirilecek. Sınav süreleri 40’ar, sınav araları 30’ar dakika olacak. Sınavlar başladıktan sonra 15 dakika içerisinde gelen öğrenciler sınava alınacak. Denizli’de sınava tabi tutulacak 13 bin 534 öğrenciden sınavlara katılamayan öğrencilerin mazeret sınavları 17-18Aralık’ta yapılacak. Sınavlar il genelinde 245 okulda gerçekleştirilecek.

“ÖNEMLİ OLAN BİTİŞE EN ÖNCE GİRMEKTİR”

Denizli Gazetesi Köşe Yazarı Dr. Haluk Alan, konuyu köşesine taşıdı. Alan, köşesinde; “Bildiğiniz üzere TEOG sınavları var. Ben bu son günleri maraton yarışına benzetirim. Birçok yarışmacı maraton boyunca sık sık yer değiştirir. Ama önemli olan bitişe en önce girmektir. Maraton boyunca en önde yer alıp da finişte arkalara düşmek yarışmacıya hiçbir şey kazandırmaz. Çoğu zaman sınava hazırlanan öğrencilerden daha çok ailelerinin stres altında olduğunu gözlemliyoruz. Bu gerginlik ev içinde diğer kişilere de yansımakta, davranışlarda kırılganlıklar artmaktadır. Öncelikle ailelerin kendilerini rahat hissetmeleri, var olan gerginliği azaltacak yönde çaba göstermeleri gerekir. Sınavların bir ölüm kalım savaşı ya da zeka testi olmadıkları bilinmelidir. Bu sınavlar bilgiden çok var olan bilginin belli zaman diliminde doğru bir şekilde kullanımını ölçmektedirler. Sınavlar bir kimlik ve karakter analizi değildirler. Kazanmak gibi kaybetmek de mümkündür” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER