25 farklı ilden gelen eğitimciler, TÜBİTAK 4005 projesinde buluştu

TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında ‘Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak’ başlıklı proje, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu ve Ahmet Çalışkan Anaokulu işbirliği ile Denizli’de hayata geçirildi. Projeye, 25 farklı ilden 25 eğitimci katıldı.

25 farklı ilden gelen eğitimciler, TÜBİTAK 4005 projesinde buluştu

Eğitim alanında önemli projeleri hayata geçiren Denizli, bir etkinliğe daha ev sahipliği yapıyor. PAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu ve Ahmet Çalışkan Anaokulu işbirliği ile TÜBİTAK 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında hazırlanan ‘Küçülen Dünyada Büyüyen Bir Halka Olmak’ başlıklı proje, 25 farklı ilden katılan 25 eğitimci ile birlikte Denizli Ahmet Çalışkan Anaokulunda başladı. 5 gün sürecek projede, kullanılacak olan farklı yöntemlerle öğrencilerin sadece ana dillerinin gelişimine katkıda bulunmakla kalınmayacak, aynı zamanda yabancı bir dil olarak İngilizcede de farkındalık oluşturulacak. Proje süresince yapılacak olan atölye çalışmaları ve oyun tabanlı uygulamalarla, ‘yaratıcı yazma tekniği ile hikaye yazımı ve anlatıcılığı’ konusunda öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunulacak ve okullardaki öğrencilerle yapılacak olan masal şenlikleri ile hayatlarına dokunulacak.

Projeye; Malatya Yeşilyurt’tan Duygu Özker Bozdağ, İstanbul Küçükçekmece’den Fatma Kazandere, Aydın Çine’den Şerife Demirbaş, Konya Çeltik’ten Göksel Ayhan, Elazığ Keban’dan Nihan Karabulut, Kayseri Pınarbaşı’ndan Seher Çelik, Trabzon Ortahisar’dan Samet Salih, Gaziantep’ten Esra Eyyupoğlu, Aydın Sultanhisar’dan Hasan Er, Konya Selçuklu’dan Sıdıka Yılmaz, Ankara Yenimahalle’den Deniz Seren Altun ve İmran Baş, Diyarbakır Çınar’dan Galip Soyuçok, Gaziantep’ten Emine Ertürk, Ankara Keçiören’den Zehra Tuğba Olsoy, İstanbul Pendik’ten Tuğçe Kılıç, Denizli’den Ebru Özcan, Gaziantep Şahinbey’den Kevser Sarı, İzmir Bayraklı ve Buca’dan Müge Gökhan ile Ayşe Dağ, Muğla Bodrum’dan Leyla Açığ, Gaziantep’ten Derya Uğur, Denizli’den Derya Oturak Doğan, İstanbul Üsküdar’dan Derya Şimşek, Ankara Sincan’dan Ayça Arslan Araz katıldı.

Proje ekibinde bulunan; Proje Yürütücüsü Öğr. Üyesi Dr. Eda Duruk, Uzman Doç. Dr. Recep Şahin Arslan, Eğitmen Hürriyet Burhan, Rehber Öğr. Üyesi Dr. Seher İşcan, Rehber Münire Kiriş, Rehber Ebru Öztürk, Rehber Kezban Zor, Rehber Filiz Kansız önderliğinde 25 eğitimci, 5 günlük zorlu ancak keyifli bir eğitim programa katılacak.

“DİL GELİŞİMİNİN EN ÖNE ÇIKTIĞI DÖNEM 3-6 YAŞ ARASIDIR”

Proje ile ilgili konuşan PAÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Bölüm Başkanı Proje Yürütücüsü Öğr. Üyesi Dr. Eda Duruk; “Bu bir ekip çalışması. Biz bu projeye Eğitmen Hürriyet Burhan öğretmenimle fikir alışverişinde bulunarak başladık. Bu projede ikimizin de farklı alanlardan tamamladığı bölümler var. Benim kendi alanım dil edinimi özellikli. Okul öncesi dönem bildiğiniz gibi dil gelişiminin en öne çıktığı 3-6 yaş arasıdır. Bizde dedik ki ‘Çocuklarımız hem ana dillerini hem de yabancı bir dil olarak İngilizcede nasıl bir farkındalık yaratabiliriz?’ Bu bizim çıkış noktamız oldu ve dil gelişimini arttırarak çocuklarımızı bu alanda desteklemek için ‘Ne yapabiliriz?’ bunu tartıştık. Ve bugün 25 Farklı ilden gelen 25 öğretmenimizle bu proje kapsamında bir araya geldik” diye konuştu.

“MASALLARI KULLANARAK YABANCI DİL EDİNİMİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ahmet Çalışkan Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni, Hikaye Anlatıcısı Eğitmen Hürriyet Burhan ise; “Kendi okulumda masallarla ilgili projeler ve masal şenlikleri düzenliyoruz ve bu yıl da Eda öğretmenimle birlikte bir TÜBİTAK projesi yaptık. Yabancı dil edinimi sırasında masalları nasıl kullanabiliriz bu konuda bir proje hazırladık. Bilindiği gibi 3-6 yaş grubunun en sevdiği şeylerden bir tanesi masal dinlemek. Bu şekilde yola çıktık ve aynı zamanda bu süreçte İngilizcede öğretebiliriz, ‘Bunu nasıl yaparız?’ diye düşünürken masalları kullanarak yabancı dil edinimini sağlayacağız ve 25 farklı ilden gelen öğretmenlerimize masal anlatıcılığının özelliklerinden bahsedeceğiz, nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve hangi masalları seçmemiz gerektiğini aktaracağız. Burada da masal anlatırken aynı zamanda da Eda hocam da yabancı dil edinimi konusundan destekler verecek” dedi.

“DENİZLİ EĞİTİM ALANINDA GERÇEKTEN BİR MARKA ŞEHİR”

Projenin ilk gününde öğretmenleri yalnız bırakmayan Denizli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Yılmaz; “TÜBİTAK 4005 zor, proje yazmak daha da zor. Tabi ki bugün anlamlı bir gün. TÜBİTAK 4005 PAÜ’nün ve okulumuzun işbirliği altında hayata geçmiş bir proje ve 25 ilden öğretmenlerimiz burada. Program yoğun ancak niteliği ve niceliği çok önemli. Şuna inanıyorum ki; bu program neticesinde öğretmenlerimiz buradan almış oldukları bilgi, birikim ve tecrübeyi illerinde en iyi şekilde uygulayacaklarına inanıyorum. Tabi Denizli’nin de eğitim alanında gerçekten bir marka şehir olduğunu bugün burada görüyoruz. Hepimiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

“PROJE ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAK”

Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan da; “Çocuklarımızın bilim adı altında bir farkındalık yaratabilmek bu projenin amacı. Okullarımızda var olan masal anlatma ile İngilizceyi bütünleştirmek güzel bir etkinlik olacak. Bu projenin çocuklarımızın eğitimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Farklı illerden gelen öğretmen grubumuz var ve o öğretmenlerimize bu projenin gerçekten faydalı olacağını düşünüyorum. Katılan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Öğretmenlerin birbirleri ile tanışmalarının ardından katılımcılar, 5 gün sürecek eğitim maratonuna başladı. Projenin ilk eğitim gününde ilk olarak; grup dinamiğini arttırıcı oyunlar oynandı, hikaye anlatıcılığına giriş yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER