AB projeleri ile gündemde

Merkezefendi İlçesi Yeşilköy İşitme Engelliler Okulu son 5 yılda Avrupa’daki çeşitli işitme engelli okulları ile karşılıklı işbirliği sağlayarak çok sayıda eTwinning ve Erasmus+ Projeleri gerçekleştirdi.

AB projeleri ile gündemde

Yeşilköy İşitme Engelliler Okulu, “Ben de Konuşabilirim” (I Can Talk Too ) isimli Erasmus+ KA101 projesi ile öğretmenlerinin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, okulun görünürlük ve cazibesini arttırmak, öğrencilerin kişisel, sosyal gelişimlerine ve sonraki yıllarda istihdam edilmelerine katkıda bulunmayı hedefliyor. Okul öğretmenleri Erasmus projesi hareketlilikleri kapsamında  Macaristan Budapeşte’de İşitme Engellilerde Konuşma Becerilerinin Geliştirilmesi ve Odyolojik Gelişmeler konulu kursa katıldı. Yine okul öğretmenleri Estonya Tartu Hiie Kool işitme engelliler okulunda işbaşı gözlem faaliyetinde bulundu.

“SESSİZ KODLAMA"

Merkezefendi Yeşilköy İşitme Engelliler Okulu’nun koordinatörü olduğu ikinci AB Erasmus+ projesi; “Sessiz Kodlama” (Silent Coding); İşitme Engellilerde Robotik Kodlama Eğitimini içeren, Estonya, İspanya, Portekiz ortaklı; kısa dönemli öğretmen ve öğrenci değişiminin planlandığı içerik bakımdan özgün bir proje oldu. İşitme engelli öğrencilerin çağın gereklerine uygun şekilde eğitim almaları, 21. yy becerileri ile donatılmaları, dijital yeterliliklerinin geliştirilmesi ve uygun şekilde istihdam edilmeleri, ayrımcılığa maruz kalmadan, mutlu bireyler olarak yaşadıkları topluma katkı sağlamaları, projenin temel önceliğini oluşturdu. İşitme engelli okulları için büyük bir potansiyele sahip olan ve 2 yıl devam edecek olan proje ile işitme engelli okulları öğretmen ve öğrencileri, çağın anahtar yeterliliklerinden biri olan robotik kodlama eğitimi alıyor. “Sessiz Kodlama” Projesi sonunda öğretmen ve öğrenciler; Tinkercad Programı ve 3D yazıcı, Mindstrom EV3 programları ile okul müfredatı için ders materyalleri üretebilecek ve bunu sonraki yıllar için geliştirme imkanı bulabilecek. Proje ile işitme engelli öğrencilerin elde ettikleri bilgi ve deneyim akranları ile rekabet edebilme güçlerini artıracak. Ayrıca kazandıkları yeni dijital beceriler ile ortaöğretim ve yüksek öğretim kurumlarında kendilerini daha da geliştirme imkanı bulabilecekler ve bu sayede yeterlilikleri doğrultusunda uygun istihdam imkanı da bulabilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2021, 11:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER