Adaylar YKS için ter döktü

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon 781 bin 760 öğrenci, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’na girdi. Denizli’de; 26 Haziran 2021 Cumartesi Günü Temel Yeterlilik Testi’ne 25 bin 62, 27 Haziran 2021 Pazar Günü Alan Yeterlilik Testi’ne 18 bin 888, 27 Haziran 2021 Pazar Günü Yabancı Dil Testi’ne Sınavı’na ise bin 502 aday girerek üniversite için ter döktü.

Adaylar YKS için ter döktü

Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon 781 bin 760 öğrenci, üniversite hayali için ter döktü. Denizli’de; 26 Haziran 2021 Cumartesi Günü Temel Yeterlilik Testi (TYT) Sınavı’na 25 bin 62, 27 Haziran 2021 Pazar Günü Alan Yeterlilik Test (AYT) Sınavı’na 18 bin 888, 27 Haziran 2021 Pazar Günü Yabancı Dil Testi (YDT) Sınavı’na ise bin 502 aday girdi. Yurt genelinde yaklaşık 1 milyon 781 bin 760 öğrenci YKS’nin 2. Oturumu olan AYT sınavına girdi. 180 dakika süren sınav boyunca öğrenciler salonlarda ter dökerken aileler ise okul önlerinde dua ederek çocuklarını bekledi. 3 saatlik sınavın ardından birer birer çıkan öğrenciler sınav telaşını bir kenara bırakarak, heyecanla sınav sonuçlarını beklemeye başladı.

“Sınav güzeldi”

Sınavdan çıkan öğrencilerin bir kısmı sınavın zorladığını söylerken kimi öğrenciler ise kolay olduğunu belirtti. Sınavın kolay olduğunu belirten Berkay Karakılınç, “Sınav güzeldi. Matematik çok kolaydı, edebiyatı da hallettim. Ben eşit ağırlık öğrencisiyim. Sosyal bilimleri ve fen bilimlerini çözdüm. Fen de basitti. Keşke sayısal alandan sınava girseydim. Aslında sayısal puanımda hesaplanıyor. Rakiplerime başarılar diliyorum, eledim hepsini. Pandemi döneminde çok daha iyi çalıştım. Hem ailemin yanında daha rahat hazırlandım. Özellikle Türkçesi beni biraz zorladı” dedi. Betül Çölgeçen ise sınavın zorlayıcı olduğunu dile getirerek, “Bu sınav çok zordu. Bu sınavda özellikle matematik inanılmaz zordu. Ben çok fazla deneme çözdüm. Geçen yılların çıkmış sorularını çözdüm. Bunun matematiği çok başka bir şeydi. Gerçekten çok zordu” ifadelerini kullandı.

“Evde olmanın psikolojisiyle adapte olamadık”

Betül Koca sınavın ortalama olduğunu konuları bilmenin soruları cevaplamak için yeterli olduğunu belirterek, “Aslında sınav ortalamaydı, çok zor değildi. Konuları bilmek gerekiyordu. Matematiği kolaydı. Aynı zamanda Fen Bilimleri yorum gerektiriyordu. Onun dışında pek formül gerektiren işlemler yoktu. Pandemi döneminde dershaneye giderek hazırlandım ama benim için iyi olmadı. Evde olmanın psikolojisiyle birazcık gevşedik, adapte olamadık” diye konuştu. Baba İbrahim Koca ise kızına güvendiğini söyleyerek, “Çocuğum için fazla bir endişem yok, kendisine güveniyorum. Güzel hazırlandığını düşünüyorum. İstediği sonucun geleceğini düşünüyorum” dedi. YKS sınavının 3. Oturumu olan YDT ise 15.54’te başladı ve 120 dakika sürdü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER