ALATAY, iki ödülle döndü

Pamukkale Üniversitesi ATAY Takımı, ‘ALATAY’ adlı elektromobil aracı ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen “TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları”ndan iki ödülle döndü.

ALATAY, iki ödülle döndü

19 – 26 Temmuz 2022 tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde bu yıl 17’ncisi düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda Pamukkale Üniversitesi’ni (PAÜ) Atay Takımı “ALATAY” adlı aracıyla Elektromobil kategorisinde temsil etti. Yarışmadan iki ödülle dönen takımın her geçen sene kendini geliştirmekte olduğunu belirten Atay Takım Danışmanı ve PAÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Köroğlu, “Tasarım ve üretim aşamalarını tamamlayarak ürettikleri araçla Pamukkale Üniversitesi Atay Takımı bu yıl Ön Teknik Kontrol Video ödülünü almıştır. Ayrıca yarışmaya hazırlık sürecinde yapmış olduğu tanıtım faaliyetleri sebebiyle Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşvik ödülü almaya hak kazanmıştır. Başta Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’a, üniversitemiz yönetime ve destek veren tüm sponsorlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Atay Takımı önümüzdeki yıllarda da elektrikli araç çalışmalarında öncü bir takım olarak çalışmalarını sürdürmeyi ve çok uluslu takımların katıldığı bir üst klasman olan yarışlara katılmayı hedeflemektedir” dedi.

YÜZDE YÜZ YERLİ ÜRETİM

İki dönem boyunca büyük özveri ve gayretle çalıştıklarını ifade eden ATAY Takım Kaptanı PAÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mikail Zeki Kızılkoca, ürettikleri yeni aracının tamamında yerli parçalar kullandıklarının altını çizdi. Yerlilik konusunda iddialı olan PAÜ Atay Takımı, Teknik Tasarım Raporu Hazırlama Kılavuzu’nda belirtilen 4 zorunlu ve 7 opsiyonel bileşen olmak üzere tüm bileşenlerin tamamını yerli olarak üretti. Motor, motor sürücüsü, araç kontrol sistemi, batarya yönetim sistemi, dahili şarj birimi, batarya paketlenmesi, elektronik diferansiyel uygulaması, izolasyon gözleme cihazı, kapı sistemi, fren ve direksiyon sistemlerinin tamamı takım tarafından yerli olarak tasarlandı.

“ÜRETEN ÜNİVERSİTE OLMUŞ OLUYORUZ”

Takım üyelerini tebrik ederek, başarılarının devamını dileyen Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, şunları dile getirdi: “PAÜ Atay Takımı’nın çok daha iyi yerlere geleceğine inancım tam. Başarı, bazen birkaç çalışma ile elde edilemiyor. Başarı bir basamak gibi adım adım ilerleyerek kazanılıyor. Önemli olan ivmeyi hiçbir zaman kaybetmemek. Bizler her zaman öğrencilerimizin arkasındayız. Lisans Öğrencisi Katılımlı Araştırma Projeleri ile öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. Yerli malzemeler konusunda iyi gelişmeler elde ettik. Ancak, ürettiğimiz yerli malzemeler, yabancı malzemelerin daha da üstüne çıkmalı. Çünkü medeniyet, medeniyetin üzerinde gelişir. Türkiye Cumhuriyeti de kendi elektrikli aracını yapıyor. Artık direkt ülke olarak yarışa girmiş oluyoruz. Onun için bu projemiz çok önemli. Elektrikli araçlar artık dünyanın vazgeçilmezi. Projenin önemi de buradan geliyor. Üniversite olarak bu yaptıklarımız da araştırmaya yönelik araçlardır. Burada kendi elektromobil aracımızı üreterek tam da üreten üniversite olmuş oluyoruz.”

ATAY TAKIMI ÜYELERİ

Danışmanlığını Doç. Dr. Selim Köroğlu’nun üstlendiği PAÜ ATAY Takımı üyeleri; Prof. Dr. Yusuf Öner, Doç. Dr. Selami Kesler, Doç. Dr. Erkan Öztürk, Doç. Dr. Engin Çetin, Araştırma Görevlisi Mustafa Tümbek, Araştırma Görevlisi Akif Demirçalı, Öğretim Görevlisi Arda Kılıç, Semih Büyükarık, Mustafa Ata Afyon, Emre Gamsız, Orhan Kulacoğlu, Ahmet Can Sak, İzzettin Mert Sarıoğlu, Göktürk Coşkun, Sevde Rüzgar, Enagnon Appolinaire Dantondji, Orkun Za, Mikail Zeki Kızılkoca (ATAY Takım Kaptanı), Hande Nevin Kılıçkır, Bekir Sert, Furkan Duru, Hüseyin Aycan, Ali Musab Ateş, Nail Koyun, Hüsamettin Serter, Ramazan Furkan Güler, Murat Kuralay’dan oluşuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER