Astronomi öğretmen eğitimleri Denizli’de yapıldı

‘Fen Eğitiminde Astronomi Bilgi ve Becerilerini Geliştirme Projesi’ kapsamında öğretmen eğitimleri semineri 80. Yıl Öğretmenevi 'nde yapıldı.

Astronomi öğretmen eğitimleri Denizli’de yapıldı

Fen Eğitiminde Astronomi Bilgi ve Becerilerini Geliştirme Projesi’ kapsamında öğretmen eğitimleri yapıldı. Eğitimin açılışına; İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, eğitimci akademisyenler ve öğretmenler katıldı. Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz “Burada gerçekten bir samimiyet ve iyi niyet var. Burada, siz değerli öğretmenlerimizin faydalanabileceği bilgiler var. 2009 yılından bu yana devam eden bu çalışmayı içtenlikle tebrik ediyorum. Böyle güzel programlarda bizlerin de öğretmen arkadaşlarımızın da yer almasının son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Sayın Bakanımızın 2023 Vizyon Belgesi’nin 18 teması ve başlıklar halinde 44 tane hedefi var. Bunların içinde de Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri ile ilgili ayrı bir bölüm var. Öğretim metotlarıyla ilgili son derece önemli çalışmalar var. Öğretmen eğitimini çok önemsiyoruz. Bilginin öğretim anlamında kötüsü olmaz. Çocuklarımızı okumaya alıştıralım. Burada öğrendiklerimizi hep birlikte çocuklarımıza yansıtabilirsek işte o zaman bu alandaki varlığımızı hissettirmiş oluruz” dedi.

EĞİTİME 60 ÖĞRETMEN KATILDI

Astronomi Öğretmen Eğitimleri Seminerine; Denizli’den fen bilgisi öğretmenleri öncelikli olmak üzere astronomiyle ilgilenen 45 öğretmen, 15 öğretmen ise il dışından katıldı. Yoğun bir program olarak düzenlenen eğitimlerde çeşitli üniversitelerden konunun uzmanı öğretim üyeleri, astronomlar, deneyimli öğretmenler görev almakta ve gözlem, sunum, atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Denizli’de gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri semineri; Bağbaşı Yaylası’nda ve Nalan Kaynak Anadolu Lisesi’nde ışık kirliliği ölçümleri, yıldız ve gezegen teleskop gözlemleri, planetaryum sunumu, materyal üretme atölye çalışmalarını kapsadı.

EĞİTİM VERDİLER

11-13 Ekim 2019 tarihinde yapılan Astronomi Öğretmen Seminerleri’nin Denizli ayağında;

Trabzon Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hakan Şevki Ayvacı, Çanakkale 19 Mart Üniverstesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Soyduğan, Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Yüksel Tufan,

Akdemiz Üniversitesi Doç .Dr. Memduh Sami Taner, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Serkan Sevim, Teleskop gözlemi sırasında atölye sorumlusu olarak; Astronom Onur Yörükoğlu, Astronom H. Aziz Kayıhan, Nalan Kaynak Anadolu Lisesi Fizik öğretmeni Tahsin Demirciler ve Haşim Gaga eğitim verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211