Bahçeşehir Koleji dünyaya ‘Stem Eğitimi’ni anlattı

Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, eğitim dünyasının İngiltere’nin başkenti Londra’daki BETT Show buluşmasında, Türkiye’de öncüsü oldukları ‘STEM Eğitim Anlayışı’nı dünya eğitimcilerine aktardı.

Bahçeşehir Koleji dünyaya ‘Stem Eğitimi’ni anlattı

Eğitim dünyası Londra’da buluştu. 23 - 26 Ocak 2019 tarihlerinde yapılan dünyanın en büyük eğitim teknolojileri fuarı “BETT Show’a Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel’in konuşması damga vurdu. Türkiye’den fuara katılan Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel, Türkiye’de öncüsü oldukları “STEM Eğitim Anlayışı’nı farklı coğrafyalardan eğitimcilere deneyimlerini aktardı. 1985 yılından bu yana düzenlenen ve dünya genelinde 800’ü aşkın şirketin katıldığı fuarda Bahçeşehir Koleji İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Yücel katılımcılara Türkiye’de öncüsü oldukları STEM eğitimine değindi.  Yücel, “Türkiye’nin eğitimde dünya markası olması iddiasında olan bir kurum olarak zaten burada olmamamız mümkün değil” dedi.

“BAHÇEŞEHİR KOLEJİ STEM EĞİTİMİNİN ÜLKEMİZDEKİ ÖNCÜSÜ”

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerinden öğrencilerle birlikte fuara gelenlere hitap eden Yücel, BETT Fuarı’na katılma amaçlarını şöyle anlattı: “Bahçeşehir Koleji, STEM eğitiminin ülkemizdeki öncüsü. Türkiye’de bu eğitimi uygulayan ilk eğitim kurumlarından biriyiz. Öğrenciler STEM ile bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinin her birinden yararlanmayı ve bunu hayatta karşılarına çıkan problemleri çözmek için bir arada kullanmayı öğreniyorlar. Endüstri 4.0’a hazırlanan dünyanın önde gelen ülkeleri de bu eğitime çok kıymet veriyorlar. Biz de bu nedenle STEM eğitiminin detaylarını dünyanın farklı ülkelerinden eğitimcilerle BETT Show’da paylaşıyoruz. Hem de yeni teknolojileri ülkemize getirmek, yine öncü olmak için bilgiler alıyoruz. Biz yalnızca yöneticiler, akademisyenler, öğretmenler olarak da gelmedik.Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerimizin robotik takımlarından 5 öğrencimiz de burada. Hatırlayacaksınız İstanbul’da bir köpek kuyuya düşmüş, günlerce kurtarılmayı beklemişti. Adına “Kuyu Köpek” demiştik hatta. Bizim okulumuzun öğrencileri o köpeği kurtarmak için bir robot kol geliştirmişti. Yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyanın farklı ülkelerinde bu çocuklarımız takdir edildi. Onlar da fuarda kuyu köpeği nasıl kurtarmaya çalıştıklarını, nasıl bir teknoloji geliştirdiklerini anlattılar. Biz anlatıyoruz şu eğitimi veriyoruz, şöyle yapıyoruz diye… Ama işte somut örnek burada. Bu çocuklarımızın gösterdiklerinde. Kuyu köpek için yaptıklarırobot kol, STEM uygulamasının hayata nasıl dokunduğunun göstergesi. O yüzden onların burada, elde ettikleri başarıları bizzat anlatmaları çok kıymetli.”

DEVRİM ÇETİN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221