Bilge Horoz ile Laodikya’yı keşfettiler

Turizm Haftasında öğrenciler, Bilge Horoz’la Tarihe Yolculuk etkinliği kapsamında Laodikya Antik Kenti’nde tarihin derinliklerinde yolculuğa çıktı.

Bilge Horoz ile Laodikya’yı keşfettiler

Turizm Haftasında kapsamında Bilge Horoz’la Tarihe Yolculuk etkinliği yapıldı. Şehrim Denizli ve Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında Arif Yalınkaya İlkokulu 3. sınıf öğrencilerinin katıldığı etkinlikte İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Eğitim Müfettişleri Başkanı Ethem Günay, Laodikya Antik Kenti Kazı ve Restorasyon Çalışmaları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek ve Bilge Horoz öğrencilere eşlik etti. Etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Turizm Haftası ilimizde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Denizlimiz tarihi ve kültürel anlamda çok zengin bir şehir. Öğrencilerimizin de sadece kitaplarda veya videolarda değil canlı canlı tarihi görmeleri için Kültür Turizm Müdürlüğümüzle ortak bir etkinlik düzenledik. Eski çağların en önemli antik kentlerinden biri olan Laodikya’yı öğrencilerimizle birlikte Bilge Horozun eşliğinde keşfediyoruz. Bu keşifte bize rehberlik ederek bizi yalnız bırakmayan Laodikya Antik Kenti Kazı ve Restorasyon Çalışmaları Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek Hocamıza da destekleri için çok teşekkür ediyorum. Bildiğiniz üzere Türkiye’de bir ilk olarak hayata geçirdiğimiz Şehrim Denizli Projesi kapsamında masal kahramanlarımız Bilge Horoz, Çınar ve Pınar ilimizin bütün ilçelerini gezerek bize tanıtmışlardı. ‘Şehrim Denizli Projesi’ özel gereksinimli öğrencilerimizle birlikte tüm öğrencilerimizin aynı anda faydalanabileceği Denizli'yi tanıtan fantastik 20 hikâye kitabı ve animasyon niteliğinde 20 video filmden oluşuyor” dedi.

“İLİMİZİN TARİHİ YERLERİNİ ÖĞRENCİLERİMİZE TANIYORUZ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol ise “İl Kültür Turizm Müdürlüğü olarak Denizlimizi önce Denizlililere, sonra bölgemize, tüm ülkemize ve en sonunda tüm dünyaya tanıtmak en öncelikli hedeflerimizdir. Turizm Haftası’nda da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız ortak çalışma ile ilimizin tarihi yerlerini öğrencilerimize tanıyoruz” dedi. Etkinlik sonunda Laodikya Antik Kenti’nin 2 bin yılı aşkın bir süredir zamana karşı ayakta kalarak tarihe tanıklık etmiş yapılarında öğrenciler; Müdür Ekici, Müdür Akyol, Prof. Dr. Şimşek ve Bilge Horoz ile birlikte drama canlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER