DENİB Akademi’den Diksiyon, Güzel Konuşma ve Hitabet Eğitimi

DENİB AKADEMİ, 2 Mart 2019 tarihinde DENİB Raşit Güntaş Konferans Salonu'nda "Diksiyon, Güzel Konuşma ve Hitabet Eğitimi"ni gerçekleştirdi.

DENİB Akademi’den Diksiyon, Güzel Konuşma ve Hitabet Eğitimi

Gazeteci-Yazar ve Spiker İrfan Atasoy tarafından verilen eğitimde diksiyon, güzel konuşma nedir, ses-kelime-söz akımı, anlatım, jest ve mimik, diyafram nedir ve diyafram egzersizleri, ses çalışması, doğru solunum, akıcı ve net konuşma, kişilerarası iletişimde güzel konuşma becerileri,doğaçlama konuşma, dramatik öğeler,güzel konuşmada beden dilinin etkisi, sahne çalışmaları, hitabet yeteneği ve konuşma dili ile yazı dili arasındaki farklar hakkında katılımcılar bilgilendirildi ve uygulamalar yapıldı.

Katılımcılara medya ve televizyon sektöründen yirmi yıllık tecrübelerini aktaran İrfan Atasoy, güzel konuşmanın bir marka olduğunu ve bunun bir yetenek olmadığını söyledi. Atasoy, “diksiyon ve hitabet bir yetenek işi değil, çalışmayla edinilebilecek bir şeydir. Bu işin başı da okumaktır, araştırmaktır, çalışmaktır. Okumazsan yazamazsın, yazamasan konuşamazsın, konuşamazsan iletişim kuramazsın. Altın kural; okumak ve okuduklarından kendine paylar çıkarabilmektir” dedi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen Diksiyon, Güzel Konuşma ve Hitabet eğitimimde; doğru ve yanlış telaffuz edilen kelimelerden örnekler verilerek, fonetik (ses bilgisi) aktarımları da yapıldı. Alfabede 29 harf bulunmadığını da kaydeden İrfan Atasoy, “Türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Bize hep yazıldığı gibi okunur diye öğrettiler, yanlış bu… Her şeyden önce Türkçe’de 29 harf olmadığını öğrenmemiz gerekiyor. Alfabede 29 harf olabilir ama 45-46 harfle, sesle konuşuyoruz. İşte fonetik burada devreye giriyor. Şapkalı a, şapkalı i, nazal n, kalın k, ince k, ince l… gibi. Yumuşak g harfini telaffuz edebilir misiniz? Edemezsiniz. Yumuşak g (Ğ) harfi Türkçe konuşma dilinde, kendinden önce gelen harfi iki ses miktarı uzatmaya yarar. Kar mı kâr mı? Ama mı âmâ mı? Hala mı hâlâ mı? Şayet insanları 29 harfe mahkûm ederseniz, o zaman Fransızca ne kadar da güzel dil dersiniz, aşk dili dersiniz, insanları dar bir kalıba oturtursunuz ve güzel bir dil olmaktan çıkarırsınız Türkçe’yi… Oysa Türkçe de güzel konuşulduğu zaman en güzel dildir, bizim ana dilimizdir” diye konuştu.

DENİB AKADEMİ eğitim programlarına, 12 Mart 2019 tarihinde Merkezefendi Kültür Merkezi (MKM) - Petek Salon’da saat 18:30-19:45 arasında düzenlenecek olankişisel farkındalık programı"Aceleci Sinek Süte Düşer” ile devam edecek.

UMUT AYANA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER