Denizli'de 30 alanda çalıştay yapılacak

Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nce organize edilen ‘Güçlü Türkiye İçin Sektör ve Okullarımız Mesleki Eğitim Çalıştaylarında Buluşuyor’ çalıştay dizisinin ilki ‘Motorlu Araçlar Teknolojisi’ alanında yapıdı.

Denizli'de 30 alanda çalıştay yapılacak

Mesleki eğitimde yaşanan dönüşüm ve gelişimin Denizli’de mesleki eğitim veren okulların tüm alanlarında daha da hızlanması için kentteki 50 meslek lisesi bünyesindeki 30 meslek alanında; okul-üniversite ve sektör işbiriliğinde mesleki eğitim çalıştayları düzenlenecek. ‘Güçlü Türkiye için Sektör ve Okullarımız Mesleki Eğitim Çalıştaylarında Buluşuyor’ adı altında yapılacak çalıştayların ilki  ‘Motorlu Araçlar Teknolojisi’ alanında gerçekleştirildi. Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya; İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Şube Müdürü Mahmut Gühan, Pamukkale Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kale Başaranlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 2 alan şefi, Pamukkale Rehberlik Ve Araştırma Merkezi’den 2 rehberlik öğretmeni, 9 sektör temsilcisi ve Pamukkale Üniversitesi’nden 5 öğretim görevlisi katıldı.

“AMACIMIZ; TÜM TALEPLERE CEVAP VEREBİLECEK YAPI KURMAK"

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “2023 Eğitim Vizyonu’nun mesleki eğitim anlamında en temel hedefi eğitim-istihdam-üretim ilişkisinin sağlam bir şekilde birbirine kenetlenmesidir. Mesleki eğitime atfedilen bu gelişim haritası doğrultusunda; 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde gerçekleştireceğimiz 30 alandaki çalıştaylarımızın ilkini Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıyoruz. Her çalıştayımızda akademisyenler, sektörün içerisinden profesyoneller, rehber öğretmenlerimiz ve alan şeflerimiz bizlerle beraber olacaklar. Planlanan bu faaliyetlerimizde bir takım değerlendirmeler yapacağız. Bu değerlendirmeler neticesinde elde edeceğimiz kazanımları mesleki eğitimin daha da güçlenmesi için hayata geçireceğiz. Amacımız; saha ve sektörü bilen bir mesleki eğitim bilinci oluşturarak sektörden gelecek tüm taleplere cevap verebilecek güçlü bir yapı kurmaktır” dedi.

“DAHA GENİŞ BİR KATILIM İMKANI SAĞLAYACAĞIZ"

Denizli’de gerçekleştirilecek Mesleki Eğitim Çalıştayları’nın her alan için ayrı ayrı yapılacağını söyleyen Müdür Ekici; “Böylelikle daha geniş bir katılım imkanı sağlayacağız. Çalıştaylarda mesleki eğitimdeki öğrencilerin mesleki ve akademik kariyerlerinin artırılması, istihdam alanlarına göre yetiştirilmesi ve yeni açılacak dalların belirlenmesi konuları üzerinde çalışmalar yapılacak” diye konuştu. Gün boyu süren çalıştayda; Türkiye’de nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için meslek liselerinin önemi arttığına değinildi. Ayrıca meslek liselerinin sektördeki işletmelerin ihtiyaçları ile eş güdümü sağlayan iş birliğinin sağlanması ve bölgesel bazda arz-talep dengesine yönelik mesleki ve teknik eğitim planlanlamalarının yapılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER