Denizli'de 77 kursiyer sertifikalarını aldı

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum için Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi kapsamında Denizli’de düzenlenen kurslara katılan 77 kursiyer sertifikalarını aldı.

Denizli'de 77 kursiyer sertifikalarını aldı

Türkiye’de Denizli, Adıyaman, Diyarbakır, İstanbul ve Tekirdağ illerinde 18 Halk Eğitim Merkezinde yürütülmekte olan Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Toplum için Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Projesi Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezi’ndeki kurslara katılan 77 kursiyer, sertifilarına kavuştu. 2020 Ocak ayında başlayan mesleki ve dil eğitimlerinde Aşçı Yardımcılığı Kursunda 38, Bilgisayarda Kadın Giysi Kalıpları Hazırlama Kursunda 39 yararlanıcı, düzenlenen törenle sertifika aldı. Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan törene; İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Şube Müdürü Yavuz Çağlar, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Turan Genç, öğretmenler ve kursiyerler katıldı.

“DOĞRU YERDESİNİZ”

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, “Halk eğitim çalışmaları, örgün eğitim çatısı altında çeşitli nedenlerle eğitim fırsatı bulamamış vatandaşlarımız için sunulmuş bulunmaz bir nimettir. O kadar çok çeşitli kurs modülümüz var ki; bu merkezlerde yelpazemiz neredeyse 360 derecedir. Sizlerin hangi konuda neye ihtiyacınız var ise arkadaşlarımız öncelikle ihtiyaç analizi yapıp yerel ve yöresel bazda mesleki, sosyal kültürel faaliyetler, sportif olarak ve okuma yazma kurslarıyla vatandaşlarımızın hem toplum hayatına adapte olmaları hem de kendilerine meslek edinme ve hobi edinme anlamında çok ciddi katkıları bulunmaktadır. Böyle bir kursa müracaat ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. İyi ki buradasınız ve şunu da özellikle ifade etmek istiyorum; doğru yerdesiniz. İçerisinde bulunduğumuz salgın döneminde okullarımızda eğitime yüz yüze devam edilemediği bir dönem yaşandı. Ancak; buna rağmen, öğretmenlerimizin de gösterdikleri yüksek özveriyle eğitim hiç durmadı. Eğitim hastanede de, evlerde de yani ihtiyaç duyulan her yerde devam etti. Çünkü her şey durur ancak eğitim duramaz. Hayat akıp geçiyor ve hayatın bir devamlılığı var. Bunu da hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Bugünkü belge töreninin içeriğindeki aşçı yardımcılığı ve bilgisayarda kadın giysisi hazırlama kurslarına baktığımız zaman, her ikisiyle de, sizlerin koluna birer altın bilezik takmış olarak kendimizi görüyoruz” diye konuştu.

“ALDIĞINIZ BU BELGELER ÇOK ÖNEMLİ”

Müdür Ekici, “İleride, istihdam noktasında bir yere müracaat ettiğinizde sizlere bu konuda belgeniz olup olmadığınızı, yeterliliğinizi olup olmadığını soracaklar. Artık dünyanın neresine giderseniz gidin elinizde bir belgeniz yok ise o alanda ne kadar yeterli olursanız olun sizi çok fazla değerlendirmeyebilirler. O yüzden, aldığınız bu belgeler çok ama çok önemli. İnşallah bu belgeler sizler için istihdama dönüşsün. Sizlere birer iş kapısı, çoluğunuza çocuğunuza rızık götürebileceğiniz güzelliklere vesile olsun. Burada Suriyeli kardeşlerimiz ve farklı milletlerden de kardeşlerimiz var. Onlar bizim vatanımızda bizlerin misafirleri. Sizler için faaliyete geçireceğimiz bunlara benzer birçok kurslarımız olacak. Toplumlar eğitimle gelişir.Hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211