Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Ekici'den açıklama!

İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile yapılan 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı çalışmaları değerlendirme toplantısında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Bugün itibariyle ilimizde tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır” dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Ekici'den açıklama!

İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı çalışmaları değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mustafa Özevcimen, Hüseyin Başgün ve Ragıp Çelik,  İl Milli Eğitim Şube Müdürleri de katıldı. Toplantıda konuşan ve yüz yüze eğitimde 8 haftalık süreci geride bıraktıklarını belirten Müdür Ekici; “Salgın döneminde yüz yüze eğitimin başlaması adına  bakanlığımızın aldığı tedbirler doğrultusunda ilimizde de yaz dönemi tüm çalışmalarımızı tamamlamıştık. Eğitim-öğretimin devam ettiği süreçte de tedbirlerimizi üst düzeyde tutmaktayız. Tüm bu süreçlerin yönetilmesi ve devam ettirilmesindeki gayretlerinizden dolayı eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle ilimizde tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okul bulunmamaktadır. Kovid - 19 tedbirleri ve dikkat edilmesi gereken hususlar, Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yazıları ve oluşturulan algoritmalarla okul müdürlüklerimizce titizlikle takip ediliyor. Başarılı bir süreç yönetimi ile yüz yüze eğitimin kesintiye uğramaması adına yönetici, öğretmen ve velilerimiz ilimizde  adeta seferber olmuş bir durumdadır. Bakanlığımız okullarda tüm sınıf ve kademelere ücretsiz yardımcı kaynak desteği sağlamakta. Yardımcı Kaynaklar modülü ile okulöncesinden liseye kadar tüm öğrencilere yönelik kaynaklar Bakanlığımızca öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Her ay yeni  binlerce kaynak soru  http://yardimcikaynaklar.meb.gov.tr adresinden yayınlanıyor” diye konuştu.

“BAKANLIĞIMIZIN E-İZLEME MODÜLÜ YAYINDA"

Milli Eğitim Bakanlığı’nın  E-İzleme modülünün yayında olduğubub altını çizen Müdür Ekici; “8, 9 ve 10. sınıf öğrencileri için Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında açık uçlu, çoktan seçmeli, doğru-yanlış, cümle seçimi, açılır menü, sürükle bırak ve çoklu seçim gibi farklı türlerde çalışma sorularını içeren, öğrencilerimizin gerçek yaşam durumlarını görmesini sağlayan simülasyonlar ile zenginleştirilmiş bir çalışma ortamı olan e-İzleme modülü aktif bir şekilde öğrencilerimizin hizmetinde. Ekim ayı içinde açılışlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı, mesleki ve teknik eğitim veren okullar bünyesindeki 50 AR-GE merkezlerinden bir tanesi de ilimizde İş Adamları MTAL bünyesinde bulunmaktadır. Bu merkezler sayesinde öğrenci ve öğretmenlerimiz yeni ürünler tasarlayarak, o ürünlerin fikrî mülkiyet kapsamında tescillerini alabileceklerdir. Meslek liselerimizde eğitim-üretim-istihdam üçgeni bakış açımızı oluşturuyor” şeklinde ifade etti.

“HER OKULUMUZDA KÜTÜPHANE OLACAK"

‘Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’ne ilişkin de konuşan Müdür Ekici, şunları aktardı: “Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen proje kapsamında ilimizde de tespitlerimizi yaparak her okulumuzda kütüphane olacak şekilde çalışmalara başladık. Kısa bir süre içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. 5 yaşın zorunlu eğitim kapsamına alınması yönündeki hedefe ulaşmak için tüm planlar ve bütçe yapılandırmaları Bakanlığımızca yapılmaktadır. Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi kapsamında ilimize ihtiyacı olan alanlarda yeni anaokulları ve yeni ana sınıfları kazandırılması ile ilgili planlamalarımızı yaptık. Destekleme ve yetiştirme kurslarından 7 ve 11. sınıf öğrencileri de faydalanabilecek. Bakanlığımızca 8 ve 12. sınıf öğrencilerinden sonra 7 ve 11. sınıf öğrencileri de ücretsiz verilen Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) kapsamına alındı. 16 Ekim itibarıyla kurslar başladı. Yardımcı kaynak paketi, e-izleme modülü ve 7, 8, 11 ve 12. sınıflarımıza yönelik DYK'ler ile öğrencilerimizin her türlü taleplerinde yanlarındayız.”

“KAZANIM DEĞERLENDİRME UYGULAMASI BAŞLADI"

Kazanım değerlendirme uygulaması başladığını ifade eden Müdür Ekici; “Kovid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 1,5 yıllık uzaktan eğitim sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıplarının tespiti amacıyla 7, 8, 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerine yönelik kazanım değerlendirme uygulaması yapıldı. İlimizde de Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda tüm çalışmalarımız etkin bir şekilde devam ediyor. Mesleki eğitim veren liselerimizde ve halk eğitim merkezlerimizde maske, dezenfektan üretimleri geçtiğimiz yıla göre artarak devam ediyor. Bilim sanat merkezlerimiz ve mesleki ve teknik anadolu liselerimiz başta olmak üzere patent, faydalı model, tasarım ve marka tescil başvurularımız 2021’in başındaki verilere oranla 5 kat artarak  62 başvuruya ulaşdı. İlimizin akademik başarılarda olduğu gibi diğer başarılarda da yer alması bütüncül eğitim bakışımızın hedefleri arasındadır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER