Denizli’de ‘DEGİAD İnovasyon Merkezi’ oluşuyor

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) ve Habitat Derneği arasında  ‘DEGİAD İnovasyon Merkezi’ için işbirliği protokol imzalandı.

Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) ve Habitat Derneği arasında ‘DEGİAD İnovasyon Merkezi’ için işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol kapsamında Denizli’deki KOBİ ve işletmeleri bir araya getirerek ülke ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi eğitim, program ve atölye çalışmasının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Aynı zamanda Habitat Derneği’nin dijital, finans ve girişimcilik alanındaki farklı eğitim içerikleri ile yenilikçi fikir üretiminin artışı ve sürdürülebilir iş modellerinin oluşturulması amaçlanıyor. Öte yandan DEGİAD’ın içerisinde yer alacak ‘DEGİAD İnovasyon Merkezi’nin bireylerin dijital becerilerini geliştirme konusunda aktif bir yer olması da bekleniyor.

“Bölgedeki girişimciliğin desteklenmesini hedefliyoruz”

İmza töreninde açıklama yapan Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır; “Habitat Derneği olarak 20 yılı aşkın süredir kuruluş vizyonumuzla paralel olarak sürdürülebilir kalkınmayı hedefleyerek bireylerin kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ortaklıklar kurmak adına birçok proje ve program geliştirdik. DEGİAD ile imzaladığımız bu protokol ile temelde bölgedeki girişimciliğin desteklenmesini hedefliyoruz. Dijital, finans ve girişimcilik gibi farklı çalışma alanlarımızdaki zengin eğitim içeriklerimiz ile sürdürülebilir kalkınmaya destek olmayı amaçlıyoruz. Ortak çalışma alanı, eğitim ve ön kuluçka olmak üzere üç ana fonksiyonun aktif olarak işletilmesini planladığımız bu merkezler yerelde öğrenci, üniversite, özel sektör, yerel yönetimler ve kamuyu bir araya getiren Networking etkinliklerine de ev sahipliği yapacaktır. Bölgesel olarak açtığımız bu merkezin dijital eğitim alanında önemli bir fırsat eşitliği yaratacağı kanısındayım” şeklinde konuştu.

“Şehrimiz adına çok önemli bir adım”

Pandemi süreci nedeniyle 21’inci yüzyılın girişimcilik yüzyılı olacağını belirten DEGİAD Başkanı Hakan Urhan; “Bu kaçınılmazdır. İş insanlarımızın önünde girişimciliğe engel olan faktörleri ortadan kaldırmak, önlerini açmak bizim gibi STK’ların önceliklerinin başında gelmelidir. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte öne çıkan ve ekonomik gelişmeyi belirleyen temel faktörlerden biri girişimciliktir. Bir ülkenin kalkınması ve gelişmesi için ekonomik değer yaratacak, büyümeye ivme kazandıracak hızla değişen koşullara uyum sağlayabilme dinamizmine sahip girişimciler yaratabilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda girişimcilik potansiyelinin ortaya çıkarılmasında en önemli görülen faktörlerden biri eğitimdir. Bugün Habitat Derneği ile imzalamış olduğumuz bu iş birliği protokolü ile ilimizde girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin oluşturulması adına eğitim ve etkinliklerimizi birlikte düzenleyecek olmamızı derneğimiz ve şehrimiz adına çok önemli bir adım olarak görüyorum. DEGİAD, Habitat Derneği ve şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.

“Merkez ekonomimize katma değer yaratılmasına destek olacak”

Programa online bağlantı ile katılan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan; “Korona virüs sağlık başta olmak üzere sosyal, toplumsal ve ekonomik sonuçlarıyla sarsıcı etkiler yaratıyor. Tıpkı hayatımızdaki afet ve krizler gibi. Bu salgın artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını gösterdi. Hayatın her alanında salgın öncesi başlayan dönüşüm sürecinden daha fazla kaçmak ya da saklanmak mümkün değil. Kovid-19 özellikle son 5 yıldır devam eden yenilikçilik temelli dijitalleşme süreçlerini ve yeni iş modellerini hayatımızın yeni normaline ışık hızıyla getirdi. DEGİAD İnovasyon Merkezi üretim ekonomisine giden yolda yenilikçilik, yaratıcılık ve teknolojik gelişmelerle yaratılacak bilgi ve emeğin ekonomimize katma değer yaratılmasına destek olacaktır. DEGİAD İnovasyon Merkezi, STK’ların bilginin sağlıklı ve doğru aktarılmasında öncü rol oynaması üyelerine, sektörlerine, ekonomiye ve ülkesine artı değer katacak aksiyonları almasının güzel bir örneği olacak” açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2020, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER