Denizli’de, ilk 6 ayda bin 870 kurs açıldı

Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliklerinde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, il genelinde 1 Ocak-1 Haziran 2021 tarihleri arasında; bin 870 kurs açımldığınıve bu kurslara toplam 29 bin 930 kursiyerin katıldığını bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1-7 Haziran 2021 tarihlerinde belirlediği ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ kapsamında Pamukkale ile Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezleri kursiyerlerinin yıl boyunca hazırladıkları ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Mekerzefendi Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına; Vali Yardımcısı Hakkı Ünal, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Fatma Atıcı Bakcan ve Necdet Yılmaz, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çimen, Halk Eğitimi Merkezleri Müdürleri, usta öğreticiler, kursiyerler ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış programı, Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Bilginin her geçen gün yenilendiği öğrenme alanlarının artarak değişiklik gösterdiği günümüzde istihdam alanındaki gelişimler ve güncellemelere ihtiyaç duyulması kaçınılmaz bir gerçektir. Hayat boyu öğrenme felsefesi bizim için önemli. Bizim kültürümüz, beşikten mezara kadar öğrenmeden bahseder. Doğduğumuz günden itibaren öleceğimiz güne kadar öğrenme faaliyetleri, eğitim faaliyetleri aslında devam ediyor. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün E-Yaygın sisteminde 72 alanda 3 bin 645 kurs modülü yer almaktadır. İlimizde hayat boyu öğrenmenin bir yaşam felsefesi haline getirilmesi ve özellikle salgın sürecini de dikkate alarak vatandaşlarımızın bu anlamda ihtiyaçlarını karşılamak adına il genelinde 1 Ocak-1 Haziran 2021 tarihleri arasında; bin 870 kurs açılmış olup, bu kurslara toplam 29 bin 930 kursiyer katılım göstermiştir. Hızla gelişen, süratle değişen dünya’ya ayak uydurabilmek, çağın gerisinde kalmamak, eldeki imkânların ihtiyaçlara göre en verimli şekilde kullanılabilmesine bağlı bulunmaktadır” dedi.

“Merkezlerimiz, hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüştü”

Müdür Ekici; “Merkezlerimiz her yaşa, ilgiye ve çağın ihtiyaçlarına uygun eğitimlerin verildiği, hayat boyu öğrenme merkezlerine dönüşmüştür. Bizim amacımızda vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu artırmak, milli birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek, hızlandırmak; nihayet milletimizi çağdaş uygarlığın yapıcı ve yaratıcı seçkin bir ortağı yapmaktır. Hayat Boyu Öğrenme Stratejisi Planı’nda özellikle yetişkinlerin sürekli öğrenmeleri, öğretim fırsatlarından yararlandırmalarının kolaylaştırılması, dezavantajlı, vasıfsız genç insanlar, yaşlılar, işsizler, engelliler olarak tanımlanan bireylerin eğitime erişimlerinin kolaylaştırılması görevi de halk eğitim merkezlerine verilmiştir. Hayat Boyu Öğrenme Haftası vesilesiyle tüm vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize öğrenmenin devam eden bir yaşam becerisi olduğu inancıyla millet ve memleket yararına gördüğüm bu faaliyetlerde emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. Müdür Süleyman Ekici’nin konuşmasının ardından kentte Hayat Boyu Öğrenme çalışmalarını anlatan kısa tanıtım filmi izlendi. Programın devamında Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinden oluşan saz ekibi mini konser verdi. Program sonrasında protokol heyeti, sergi salonuna geçerek; kursiyerlerin yıl boyunca hazırladıkları ürünlerinin yer aldığı serginin kurdelesi kesildi. Müdür Ekici, sergide yer alan cam sanatları, ebru sanatı Kat’ı, filografi sergilerinde tezgahın arkasına geçerek, denemelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER