Denizli’deki 700 okul servisi şoförü eğitimden geçti

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, Denizli’deki 700 okul servisi şoförü, Denizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda düzenlenen eğitime katıldı. Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul; eğitimlerin yıl içerisinde de devam edeceğini vurguladı.

Denizli’deki 700 okul servisi şoförü eğitimden geçti

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala, her yıl olduğu gibi bu yıl da Denizli’deki 700 okul servisi şoförüne yönelik Denizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda eğitim düzenlendi. Eğitime; Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Niyazi Türlü, Denizli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Köksal Semerci, Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul ve okul servisi şoförleri katıldı. Eğitimde konuşmacı olarak yer alan Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Mithat Tüzüner, şoförleri çocuklara nasıl davranmaları gerektiği, trafik kuralları ve yönetmelikler hakkında bilgilendirdi. Şoförler eğitimi ilgiyle takip etti, merak ettiklerini sorma fırsatı yakaladı.

“SERVİS ŞOFÖRLERİ ARTIK SERTİFİKALI ÇALIŞACAK”

Eğitime dair açıklamalarda bulunan Denizli Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ahmet Umul; “Her yıl okullar açılmadan önce mutlaka okul servisi kullanan şoförlerimize eğitim veriyoruz. Yıl içerisinde de zaman zaman bu eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Eğitimimizin amacı; şoförlerimizi çocuklara nasıl davranmaları gerektiği, trafik kurallarına uymaları gibi konularda bilgilendirmek. Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Mithat Tüzüner, tarafından şoförlerimiz bilgilendirilecek. Eğitimler gelecek günlerde de devam edecek. Yeni çıkan yönetmeliklere göre yıl içerisinde bütün servis şoförlerine ve rehberlere önce 30 saatlik eğitim verilecek. Eğitimin ardından sınava girecekler. Sonucunda da sertifika alacaklar. Bundan sonra sertifikalı olarak çalışacaklar” dedi.

“S PLAKALI OLMAYAN ARAÇLAR SERVİS YAPAMAZ”

Denizli’de bin 203 servis şoförü ve aracı olduğunu belirten Başkan Umul; “Bunlardan 700’ü okul servisi olarak görev yapmaktadır. Okullar açılmadan önce araçlarımızı hazır hale getirdik. Okul servis aracı kullanacak arkadaşlardan belirli belgeler isteniyor. Belgeler tamamlandıktan sonra belediyemiz tarafından onaylanıyor ve izin belgesi veriliyor. İzin belgesi olmadan şoförlerimiz bu işi yapamıyor. Okul servisleri ‘S’ plakalı araçlarla yapılmaktadır. S plakası olmayan araçlarla servis yapılması mümkün değildir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER