Denizli’nin genç mucitleri gelecek vaat ediyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB)organizatörlüğünde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’ sona erdi. İlkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde dereceye giren genç mucitlere ödülleri verildi.

Denizli’nin genç mucitleri gelecek vaat ediyor

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından düzenlenen ve Denizli Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destek verdiği ‘Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü yapıldı. Bin 200’ün üzerinde gencin başvurduğu yarışmada büyük bir titizlikle seçilen ve finale kalan projeler değerlendirildi, kazanan ‘genç mucitler’ ödüllendirildi. Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen final gecesine; Denizli Valisi Hasan Karahan, AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yarışmada yer alan öğrenciler, öğretmenleri ve aileleri katıldı.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu açılış konuşmasında, gençlere inovasyon bilinci aşılamak amacıyla çıkılan ‘inovasyon yolculuğu’ kapsamında düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’na yapılan yüksek sayıda başvurudan duydukları memnuniyeti ifade etti. Sürecin başlangıcından final gecesine kadar geçen zaman diliminde gençlere fırsat verildiğinde, gençlerin neler yapabileceklerini bir kez daha kanıtladıklarını belirten Başkan Memişoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün artık oldukça yoğun bir rekabet ortamının içindeyiz. Yıllar geçtikçe şunu çok net görüyoruz ki; ihtiyaçlarımız her ne kadar benzer olsa da, isteklerimiz her geçen gün farklılaşıyor. Amaçlar geçmiştekiyle aynı olsa da, araçlar farklılık gösteriyor. Bu farklılaşmanın sonucunda da elbette farklılığı sunabilenler başarılı oluyor. Sadece düşünmenin yetmediği, fikir aşamasından sonra harekete geçmenin ve yol almanın ne denli hayati olduğunu her seferinde tecrübe ediyoruz.”

“KAZANAN HEPİMİZ OLACAĞIZ”

İnovasyona ilişkin istatistiki verilere de değinen Başkan Memişoğlu; Türkiye’nin Küresel İnovasyon Endeksi’nde 50’nci sırada yer aldığını belirterek, üst sıraları zorlamak için ülke genelinde yapılan inovasyon odaklı çalışmaların öneminin altını çizdi. Başkan Memişoğlu; “Tüm genç mucitlerimize eğitim ve meslek hayatlarında bir kez daha başarılar diliyorum. Bu gece sadece birkaç kazanan olmayacak. Kazanan hepimiz olacağız” dedi.

GENÇ MUCİTLER ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren genç mucitlere ödülleri takdim edildi. Yarışmada ilkokul kategorisinde Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokullu öğrencisi Zeynep Kart birinci, Ülker Yörükoğlu Bilim Sanat Merkezi İlkokulu öğrencisi Ömer Demirtaş ikinci, Pamukkale Atatürk İlkokulu öğrencisi Ceylin Küçükkaplan üçüncü olurken Jüri Ödülü Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi İlkokulu öğrencisi Melih Kerem Akgüneş’in oldu. Ortaokul kategorisinde Hayırseverler Ortaokulu öğrencisi Sudenaz Sakallıoğlu birinci, PEV Koleji öğrencisi Buket Şenel ikinci, Hayırseverler Ortaokulu öğrencileri Bengisu Berra Akay ve Bengisu Erten üçüncü oldu. Ortaokul kategorisinde jüri özel ödülünün sahibi Esentepe Ortaokulu öğrencisi Seyfi Coşgun oldu. Lise Kategorisinde birinciliği Yaşar Kımıl Fen Lisesi öğrencisi Emine Zengin, ikinciliği Özel Gelişim Temel Lisesi öğrencisi Eren Okul, üçüncülüğü Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Okal aldı. Lise kategorisinde jüri özel ödülünü ise Denizli Organize Sanayi Bölgesi MTAL Lisesi öğrencisi Yunus Ömercioğlu kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER