“DENİZLİ’Yİ EĞİTİME DAHA SICAK BAKAN BİR KENT OLARAK GÖRÜYORUM”

Denizli TED Koleji’nde ‘Doğru Okul’ başlıklı söyleşiyle Denizlililerle bir araya gelen Milliyet Gazetesi Eğitim Editörü Abbas Güçlü, DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Güçlü, “Denizli’ye çok sık geliyorum. Her gelişimde Denizli’yi daha çok gelişmiş ve eğitime daha sıcak bakan bir kent olarak görüyorum. Burada eğitime olan ilgi sevindirici” dedi.

TED Denizli Koleji’nin organize ettiği etkinlik kapsamında Denizli’ye gelen Milliyet Gazetesi Eğitim Editörü, Köşe Yazarı ve Eğitim Uzmanı Abbas Güçlü, kolejin konferans salonunda gerçekleştirilen ‘Doğru Okul’ konulu söyleşide eğitim konusunda birçok önemli noktaya değindi. Önce öğrencilerle bir araya gelen Güçlü, sonrasında öğretmenlerle ve ardından velilerle bir araya geldi. Genel anlamda eğitim ve ülkemizdeki eğitim sistemine ilişkin birçok yanlışı anlatmaya çalışan Güçlü, konu hakkındaki hataların da reçetelerini katılımcılarla paylaştı. Söyleşi öncesi DRT Denizli Televizyonu ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Güçlü, “Denizli’ye çok sık geliyorum. Her gelişimde Denizli’yi daha çok gelişmiş ve eğitime daha sıcak bakan bir kent olarak görüyorum. Burada eğitime olan ilgi sevindirici. Denizli güzel ve sürekli gelişen bir kent. Eğitim ve bilime daha çok sahip çıkın” dedi.

“DENİZLİ’DE EĞİTİMİ GELİŞTİRMEYE AÇIK BİR KİTLE GÖRDÜM”
Denizli’nin eğitim konusunda önde gelen illerden biri olduğun vurgulayan Güçlü, şunları aktardı: “Eğitimde doğru model nedir? Bunu tartışmak gerekir. Çünkü bu durum hem Denizli hem de ülkemiz için çok önemli. Eğitim tüm dünyanın sorunu. Her ülkede bu konuda çeşitli sıkıntılar var. Çünkü teknoloji hızla gelişiyor. Çocuklar çok farklı alanlara yöneliyor ama eğitim sistemi bu orantıda gelişmiyor. O yüzden yeni eğitim modellerinin tüm ülkede tartışılıyor olması gerekir. Denizli’de ben onu gördüm. Herkesin eğitime inancı olduğu için bu konulara çok sıcak bakılıyor. Denizli’de hem öğrenci hem veli hem de öğretmenler olarak eğitimi geliştirmeye açık bir kitle gördüğümü söyleyebilirim.”

“TÜRKİYE’DE EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”
Ülkemizdeki eğitim sitemini eleştiren Güçlü, şöyle konuştu: “Dünyanın en gelişmiş ülkelerine baktığınızda eğitim ve bilimde önde olduklarını görürsünüz. Yani siz eğitimde yol almadığınız sürece hiçbir konuda yol kat edemezsiniz. Dünyanın en demokratik ülkeleri en zengin ülkeleri değil. Arap ülkeleri çok zengin ama demokratik değil. Dünyanın en iyi hukuk devletleri de en zengin ülkeleri değil. Türkiye’de eğitim sistemi A’dan Z’ye yanlış. Baştan değişmesi lazım. Eğitimin değişmesi gerekiyor. Çünkü gençler ve toplum her geçen gün değişiyor. Eğitimin de bu yönde gelişmesi lazım. Ancak biz bunu bir türlü rayına oturtturamadık. Sürekli farklı modeller deneniyor. Eğitimin önünde milli sıfatı olmasına rağmen hala millileştiremedik. İktidarıyla ve muhalefetiyle herkesin bu konuda elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyorum.”

“DENİZLİ’DE EĞİTİMİN FARKLI BİR BOYUTTA OLDUĞUNU GÖSTERMEKTİ”
Eğitimin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok önemli olduğuna dikkat çeken TED Denizli Koleji Ortaokul ve Lise Müdür Türkay Kılcı, “Eğitim konusunda çok emek sarf etmiş ve yıllarını vermiş olan gazetecilerden ve eğitim uzmanı olan arkadaşımız Abbas Güçlü’yü buraya davet ettik. Bir farkındalık yaratmak istedik. Esas amacımız eğitime dikkat çekmekti. Sağ olsun kendisi iki gündür bizimle beraber. Sürekli toplantılar halindeydik. Amacımız Denizli’de eğitimin farklı bir boyutta olduğunu göstermekti. Bunu da güçlü bir isim olan Abbas Güçlü ile duyurmak istedik. Planlamamıza göre bu tarzda etkinliklerimiz devam edecek. Kendini iyi yetiştirmiş, konu hakkında uzman kişileri burada ağırlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

SERDAR KİRİŞ – MEHMET ÜNLER

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211