'Dijital Çiftçi' projesine İtalya’dan destek

Pamukkale Üniversitesi’nin proje ortağı olarak başvurduğu, geniş ve inovatif bir tarımsal ekosistemini etkinleştirmek ve oluşturmak için geliştirilmiş olan 'Dijital Çiftçi' projesi, İtalyan Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı.

'Dijital Çiftçi' projesine İtalya’dan destek

Erasmus+ Mesleki Eğitim kapsamında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ)’nün ortak olarak başvurduğu 'Dijital Çiftçi' projesi, İtalyan Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye hak kazandı. COSVITEC Societa Consortile Arl’ın koordinatör kurum olduğu ve 30 ay sürecek olan projede; İtalya, Türkiye, Yunanistan, Romanya, Slovenya ve Estonya ortak ülkeler olarak görev alacak. PAÜ’den proje ekibini Doç. Dr. Arzum Işıtan koordinatörlüğünde Prof. Dr. Cem Gök, Prof. Dr. Fatma Susar, Prof. Dr. Şahin Kapıkıran, Dr. Öğretim Üyesi Mine Sulak, Dr. Öğretim Üyesi Volkan Onar ve Öğretim Görevlisi Ramazan Çağrı Kutlubay'dan oluşuyor. Projede Pamukkale Teknokent A.Ş. dış paydaş olarak yer alacak.

“TARIMDA DİJİTALLEŞME TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLERİ ARASINDA”

Dijital Çiftçi Projesi ilgili olarak açıklamalarda bulunan proje koordinatörü Doç. Dr. Arzum Işıtan, şunları söyledi: “Dünyada çok az ülke Türkiye gibi bitki çeşitliliğine sahiptir. Ancak, bu avantajlı coğrafyada tarım sektörünün mevcut durumu profesyonelce ve günün gereklerine uygun olmaktan ziyade ortalama geçimlik tarım şeklindedir. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın raporlarına göre, ülkedeki tarım işletmelerinin büyük bir kısmı küçük aile işletmeleri şeklindedir ve verimlilik istenen düzeyde değildir.  Sürdürülebilir ve verimliliği arttırılmış tarım uygulamaları için, tarımda dijitalleşme Türkiye'nin öncelikleri arasında yer almaktadır. Türkiye ve Avrupa’da çiftçilerin dijital tarım uygulamalarını öğrenmeleri ve uygulamalarına katkıda bulunulması amacıyla, eğiticilerin eğitimi bu proje kapsamında gerçekleştirilecektir. Üniversitemiz tarafından yerel birçok kurumla iş birliği yapılarak tarım uygulamalarında ihtiyaç analizi, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, eğitim modüllerinin içeriğinin hazırlanması, dijital eğitim materyallerinin hazırlanması, pilot uygulamalar ve ölçümler yapılması görevleri yürütülecektir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2021, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER