DOSTEK’te mezuniyet heyecanı

Özel Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde son sınıf öğrencilerinin mezuniyet töreni ve 2. Geleneksel Keşkek Günü, okul bahçesinde gerçekleştirildi.  Gençlere modern imkanlarıyla eğitim veren DOSTEK’te bu yıl toplam, 119 öğrenci mezun oldu.

DOSTEK’te mezuniyet heyecanı

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Denizli Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü bünyesine dahil edilen ve ‘Özel Denizli Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ (DOSTEK) adıyla özel bir statüye kavuşan okulda mezuniyet sevinci yaşandı.

Okulun son sınıf öğrencilerinin mezuniyet töreni ve 2. Geleneksel Keşkek Günü, okul bahçesinde yapıldı.  Gençlere modern imkanlarıyla eğitim veren DOSTEK’te bu yıl toplam 5 şubedeki toplam 119 öğrenci mezun oldu.

Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş ile DOSTEK Müdürü Saadettin Dumlu’nun ev sahipliğini yaptığı mezuniyet törenine; Honaz Kaymakamı Hamit Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Duran, öğrenciler ve veliler katıldı.

Tören, geleneksel keşkek ikramıyla başladı. Okul müdürü ve protokol konuşmalarının ardından okul öğrencilerinin oluşturduğu halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi.

Törende öğrenciler, bir sonraki döneme taşıdıkları bayrağı teslim ederken; tek tek tüm öğrenciler arkadaşları tarafından betimlenen metinler eşliğinde sahneye çıkarak, diplomalarını aldı. Kep atma ile devam eden mezuniyet töreninde duygu dolu anlar yaşandı.

“ÜLKEMİZE GELECEK VAAT EDEN ÖĞRENCİLER KAZANDIRDIK”

Törende konuşan Denizli OSB Müdürü Ahmet Taş, sanayinin ana unsurunun nitelikli iş gücünden geçtiğini vurguladı. Gelişmiş ülkelerin başarılarını ‘nitelikli mesleki eğitime’ borçlu olduklarını belirten Müdür Taş, mezuniyet sevinci yaşayan öğrenciler kadar heyecanlı, mutlu ve umutlu olduklarını dile getirdi. Ülkelerin ancak sanayinin gelişmesine paralel olarak ilerleme kaydedebileceklerinin altını çizen Müdür Taş, “DOSTEK’in yaktığı meşale, sanayiye ışık olacak. Ülke sanayisiz, sanayi nitelikli elemansız gelişemez. Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi olarak mesleki eğitime bir nebzede olsa can suyu vermek, bu alanda farkındalık yaratarak örnek olmak amacıyla böyle bir girişime imza attık. Ülkemizdeki sanayi bölgelerinde mesleki ve teknik liselerin açılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu meşaleyi hep birlikte yaktık. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz bizlere inandınız, bizlerde sözlerimizin arkasında durduk ve bugün ülkemize gelecek vaat eden gençlerimizi kazandırdık. Biz sizlere geleceğin kapısını açacağınız bir anahtar verdik. Sizler bu anahtarı doğru kullanmayı bilirseniz, açamayacağınız kapı olmaz. Kendinizi sürekli geliştirmeye devam etmelisiniz”  diye konuştu.

“ELİNİZDE ALTIN BİLEZİĞİNİZ VAR”

Kendini ifade edebilen, hakkını arayan, başkalarının hak ve değerlerine saygı gösteren, özgürlüğü olan bunun yanı sıra, sınırlarını bilen gençler yetiştirmenin haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayan Müdürü Taş, mezunlara şöyle seslendi: “Türkiye’nin nitelikli mühendislere, ara elemanlara bunun içinde nitelikli eğitime ihtiyacı var. Elinizde altın bileziğiniz var bunun kıymetini bilin. Sizler okulumuzun atılan tohumları, okulumuzun yeşeren fidanlarısınız. Tüm öğrencilerimizi çok iyi yerlerde göreceğimizden şüphem yok. DOSTEK’imizin değerli müdür ve öğretmenleri;  burada geçirdiğiniz 4 yıl içerisinde sizlere düşündüklerinizi çekinmeden paylaşabilme, tasarladıklarınızı, hayal ettiklerinizi yapabilme alışkanlığı kazandırdı. Sizlere sorgulamayı sadece sorulara cevap bulmayı değil, soru sormayı öğretti. Sizlere çeşitliliğin bir yük değil, zenginlik olduğunu gösterdi. Tüm bunlar nedeniyle bizlerde kendimizi şanslı görüyor, sizleri uğurlarken, yeni gelecek arkadaşlarınızı karşılamanın coşkusunu ve heyecanını yaşıyoruz.  Elbette bunların karşılığında sizlerden beklentilerimiz var. Biz, sizlerin doğru insan olmanızı istiyoruz. Kendinize ve çevrenize faydalı olmanızı bekliyoruz. Biz sizlerden çevrenizi, ülkenizi ve insanlığı daha iyi yerlere taşımanızı bekliyoruz. Sizlerin buna hazır olduğunuzu biliyoruz ve sizlere güveniyoruz. Bunun yanında değerli sanayicilerimizin; ülkemizin geleceği için olmazsa olmazı olan teknik eğitime yapmış olduğu katkılar her türlü övgü dolu sözün ve takdirin üzerindedir. Ortaya çıkarmış oldukları eserle ne kadar övünseler azdır. Her yıl birçok genci meslek sahibi yaparak buradan göndermenin haklı onurunu yaşayacaklar, ne mutlu sizlere. ”

“ONLARIN GELECEKLERİYLE İLGİLİ KAYGINIZ OLMASIN”

Konuşmasında velilere de seslenen Müdür Taş; “Sizlerin bu akşamki duygularınız herkesinkinden çok farklıdır eminim. Mutlaka dünyaya geldikleri anlardan itibaren üzerine titrediğiniz emek verdiğiniz özenle ve zorluklarla zaman zaman kaygı duyarak yetiştirdiğiniz göz bebeği evlatlarınızı yaşam mücadelesi içine uğurluyorsunuz. İçinizde onların gelecekleriyle ilgili bir kaygınız olmasın. Onlar gerçekten burada özel bir eğitim aldılar ve çok iyi yetiştiler. Deneyimli ve her biri mesleğini severek yapan eğitim kadromuz onları özgüvenleri yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam,  öğrenme ve araştırmaya yatkın, sorumluluk üstlenen gençler olarak yetiştirdiler. Sevgili gençler; Bugün sizin için çok farklı bir anlam taşıyor. Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor, başka dönemin başlangıcına geçiyorsunuz. Unutmayınız; dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir. Yaşamdan ve zorluklardan korkmayınız. Başarı ve mutluluk haberiniz bizlere gurur ve onur verecektir. Ülkemizin aydınlık ve çağdaş yarınlarını gerçekleştirecek olan sizleri sevgiyle uğurluyoruz. Yolunuz, umudunuz, geleceğiniz açık olsun. Mezuniyet heyecanı yaşayan siz gençlerimizi tebrik ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER