“Eğitim-üretim-istihdam üçgeninde var olmak istiyoruz”

Mesleki Eğitim Değerlendirme toplantısında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici; “Eğitim-üretim-istihdam üçgeninde sürekli var olmak istiyoruz. Okullarımızdaki en güçlü yanımız olan fiziki kapasite ve beşeri sermayeyi en üst düzeyde kullanarak bunu ticarileştirmek istiyoruz” diye konuştu.

“Eğitim-üretim-istihdam üçgeninde var olmak istiyoruz”

Merkezefendi Servergazi Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘Mesleki Eğitim Değerlendirme’ toplantısı gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Merkezefendi ve Pamukkale İlçeleri’ndeki mesleki eğitimden sorumlu şube müdürleri ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 17 okul müdürü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge’de görevli öğretmenler katıldı. Mesleki eğitimin değerinin arttığını belirten Müdür Ekici; “Her çarkı dönen her ışığı yanan fabrikada kalifiye eleman dediğimiz aranan eleman mutlaka olacak ki, o makine çalışsın o çarklar dönsün. Çıktığımız mesleki eğitim yolunda üç tanesi organize sanayi bölgelerinde olmak üzere okullarımızda mesleki eğitim merkezleri açtık. Mesleki eğitim merkezi öğrenci sayımızı 2 bin 800’lerden 9 bin 300’lere taşıdık. Hedefimiz ilk etapta 10 bin üzerine çıkarmaktır. Fiziki kapasitemize günden güne artırmak için çalışmalarımız devam ediyoruz. Mesleki eğitime yönlendirilen her bir öğrenci ülkenin geleceğine yatırımdır. Okullarımızda da tanıtım ve bilgilendirmeler yaptık, yapıyoruz. Mesleki eğitim okul müdürlerimiz de büyük bir gayretle bu işe dört elle sarıldı. Meslek liseleri adı ile müsemma üretim bandında olsun. Eğitim-üretim-istihdam üçgeninde sürekli var olmak istiyoruz. Okullarımızdaki en güçlü yanımız olan fiziki kapasite ve beşeri sermayeyi en üst düzeyde kullanarak bunu ticarileştirmek istiyoruz. Bunun için de her geçen gün üretimimizi artırmaya çalışıyoruz. Üretime paralel olarak da döner sermayelerimizdeki işlerlik ve verimliliğimiz artıyor” şeklinde konuştu.

“Yaptığımız işlerde markalaşmak çok önemli”

Müdür Ekici, şunları kaydetti: “Mesleki eğitimde AR-GE çalışmalarımızda patent, faydalı model, marka, tasarım ve tescile de büyük önem veriyoruz. Yaptığımız işlerde markalaşmak ve sesimizi duyurmak çok önemli. Tüm bunlar bize dinamizm katacak. Yeni bir şeyler ürettiğimizde ürünlerimiz toplum nezdinde veya sektörel bazda bir hüsnü kabul görmesi gerekiyor. Tüm bunlarda tescille olacak. Mesleki eğitimde kalite ve niteliği artırmak için her geçen gün üstüne koyarak gitmeliyiz. Tüm bunları gerçekleştirdiğimiz takdirde meslek liselerimizin gücüne güç katarız. 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı’nın sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçmesini temenni ediyorum” dedi. Toplantıda; döner sermaye çalışmaları, AR-GE, proje ve tescil çalışmaları, protokoller ve Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulamaları hakkında değerlendirilmelerde bulunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER