Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atıyor! 80 lise öğrencisi, Hackathon’da ter dökecek

Elde ettiği başarılarla isminden sıkça söz ettiren Denizli Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atacak. Lise, 19-21 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin 81 ilinde eğitim-öğretim gören ve yazılımın çok çeşitli alanlarına ilgi duyan ve projeler geliştiren lise düzeyindeki 80 öğrencinin bir araya geleceği; 1’inci Ulusal Lise Öğrencileri Hackathonu Yarışması’na ev sahipliği yapacak.

Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atıyor! 80 lise öğrencisi, Hackathon’da ter dökecek

Denizli Erbakır Fen Lisesi, ilk kez ulusal bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşıyor. Erbakır; Avrupa ve Türkiye’nin çok katılımlı ilk Hackathonu Yarışması’nı gerçekleştiriyor. Okul bünyesinde 2017 yılının Ekim ayında kurulan ve 36 üyesi bulunan Bilişim ve Elektronik Topluluğu öğrencileri tarafından 4 aylık hazırlık sürecinin ardından 1’inci Ulusal Lise Öğrencileri Hackathonu Yarışması düzenlenecek. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği yarışma, Türkiye’de ve Avrupa’da ilk olma özelliği taşıyor. 19-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışmaya; Türkiye’nin 81 ilinde öğrenim gören, yazılımın çok çeşitli alanlarına ilgi duyan ve projeler geliştiren lise düzeyindeki 80 öğrenci katılacak. Öğrenciler; 4’er kişilik takımlar halinde yarışacak. Yarışmanın açılış töreni, 19 Nisan Cuma günü saat 18:00’da okulda yapılacak. Yarışma ise aynı gün 22:30’da start alacak. Takımlar kendilerine verilen sorunu 36 saat içerisinde çözmeye çalışacak. 36 saatin sonunda sorunu çözen ve sürdürülebilirliği sağlayan ilk 3 takıma ödülleri törenle verilecek.

HACKATHON NE DEMEK?

Hackathon; genel hatlarıyla bir kodlama maratonu olarak görülebilecek, dünyada yaklaşık 15 senedir prestijli üniversiteler ve şirketler başta olmak üzere birçok kurumun sorunlarına çözüm bulmak için periyodik sıklıkla düzenledikleri kodlama festivalleridir. Genellikle 24-48 saat arası süren bu organizasyonlarda; ekipler kendilerine verilen süre boyunca, verilen ya da kendilerinin tespit ettikleri problemleri kodlamayla çözmeye çalışmaktadırlar. Dünyada birçok örneği bulunan hackathonlar, günümüz teknolojisinde kullanılan birçok yeni özelliğin geliştirilmesine ön ayak olmuşlardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER