Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza attı

Denizli Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza attı. Türkiye’nin 81 ilinde eğitim-öğretim gören lise düzeyindeki 80 öğrencinin bir araya getiren Denizli Erbakır Fen Lisesi, 1’inci Ulusal Lise Öğrencileri Hackathonu Maratonu’na ev sahipliği yaptı.

Erbakır Fen Lisesi, Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza attı

Denizli Erbakır Fen Lisesi’nin Türkiye ve Avrupa’da bir ilke imza atarak ev sahipliğini yaptığı, 1’inci Ulusal Lise Öğrencileri Hackathon Maratonu yapıldı. 19-21 Nisan tarihleri arasında yapılan maratona, Türkiye’nin 81 ilinde eğitim-öğretim gören ve yazılımın çok çeşitli alanlarına ilgi duyan ve projeler geliştiren lise düzeyindeki 80 öğrenci katıldı. Gerçekleştirilen maraton ile Denizli Erbakır Fen Lisesi, ilk kez ulusal bir organizasyona ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşadı. Okul bünyesinde 2017 yılının Ekim ayında kurulan ve 36 üyesi bulunan Bilişim ve Elektronik Topluluğu öğrencileri tarafından 4 aylık hazırlık sürecinin ardından maratona katıldı. Maratonda Öğrenciler; 4’er kişilik takımlar halinde yarıştı. Yarışmanın açılış töreni, 19 Nisan Cuma günü saat 18:00’da okulda yapıldı. Açılış töreninde konuşan Erbakır Fen Lisesi Okul Müdürü Seda Hilal Nişancı, okulun vizyonu ve misyonundan bahsetti. Marotana dair de açıklama yapan Nişancı; “Birbirinden kıymetli 4 öğrencimizin kurduğu TETRA POD teknoloji takımı ile Bilişim ve Elektronik Topluluğu’nun hazırladığı bu maratona katkılarından dolayı başta Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere teknoloji sponsorlarımız kurumsal destekçilerimiz, ürün sponsorlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

“SİZ VARSANIZ BU ÜLKENİN GELECEĞİ OLACAK”

“Biz sanayiciyiz. Saçımızın aklığıyla sizin burada geliştirdiklerinizi biz artık anlamıyoruz. Ama anladığımız bir şey var; eğer gelecekte, Türkiye bir şey yapacaksa bunun adı AR-GE, bilişim, robot olacak” diyerek sözlerine başlayan Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı, Erbakır Yönetim Kurulu Üyesi Müjdat Keçeci; “Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Biz sizin için ne yapılması gerekiyorsa onları yapmaya çalışıyoruz. Çünkü siz varsanız bu ülkenin geleceği olacak. Siz bunları yaparsanız ülkemiz gelişmiş ülkelerin seviyesine gelecek. Burada benim Hackathon’u anlatmak haddime değil. Ancak heyecanını biliyorum. Bu sıralarda sizleri izlemek, sizleri yüreklendirmek ve cesaretlendirmek bizim işimiz. Bütün yarışmacılara Erbakır ailesi olarak başarılar diliyorum. İyi ki varsınız” ifadelerini kullandı.

“TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİN PROJELERİNİ BİR ARAYA GETİRSEK, DENİZLİ’YE ÇAĞ ATLATIRIZ”

Denizli İl Milli eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, düzenlenen maraton ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün burada bu öğrencilerimizin projeleri ile diğer okullardaki öğrencilerimizin projelerini bir araya getirsek Denizli’ye çağ atlatırız. Bizler sadece nicelik anlamında değil, Denizli’yi artık elimizden geldiği kadar hayırseverlerimizin katkıları ve sivil toplum örgütlerimizin destekleri ile iyi bir noktaya getirdik. Bundan sonraki süreçte de yapacağımız çok çalışmamız var. Bugün burada bu güzel kardeşlerimizin Hackathon etkinliği gibi çalışmaları adım adım takip etmemiz, onları desteklememiz gerekiyor. Erbakır Fen Lisemizin başarıları artık bir marka oldu. Ayrıca bugün sevgili öğrencilerimiz başta olmak üzere, her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. İnşallah bu maratonun daha niceleri yıllarca devam eder.”

“LÜTFEN İCAT ÇIKARIN”

Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu; “Türkiye’nin dört bir tarafından bugün medarı iftiharımız Erbakır Fen Lisesinde 1’incisi tertip edilen ‘Liseli Öğrenciler Ulusal Hackathon Martonu’na gelen teknoloji sevdalısı, yarınlarımızın umudu gençlerimiz; böyle bir organizasyonda sizlere ev sahipliği yapmak, bizleri mutlu ediyor. Yıllardır çocuklarımıza ve ya bizler çocukken büyüklerimiz bizlere hep icat çıkarma dediler. Ancak bu anlayış değişti. Gelişen Türkiye’de Ben diyorum ki; ‘Lütfen icat çıkarın.’ 3 gün boyunca öğrencilerimiz burada yarışacaklar. Dereceye girenler ve giremeyenler olacak ama aslolan böyle bir teknoloji yarışında burada bulunmak ve var olmaktır. Bu gençlerimiz inşallah hem teknolojiyi yönetecekler hem teknolojinin esiri olmayacaklar. Teknolojiyi geliştirerek Türk milletinin kalkınmasını sağlayacaklar. gençlerimizle gurur duyuyorum. Birincisi düzenlenen yarışmanın şu an itibariyle ulusal, ileriki dönemlerde uluslararası niteliğe bürünerekten bir Denizli teknoloji festivali şeklinde devam etmesini yürekten diliyorum. Programımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

80 LİSE ÖĞRENCİSİ, HACKATHON’DA TER DÖKTÜ

Konuşmaların ardından maratona katılan öğrencilerin 36 saat boyunca uyumadan kendilerine verilen sorunu çözmeye çalışacakları salonun açılışı yapıldı. Kurdele kesimi protokol, okul yönetimi ve öğrenciler tarafından gerçekleştirildi. Yarışma ise 19 Nisan Cuma günü saat 22:30’da start aldı. Maratonda Takımlar kendilerine verilen sorunu 36 saat içerisinde çözmeye çalıştı. Jürinin yaptığı değerlendirme sonucu, Sudenaz Aşcı, Berna Kaya, Ceylin Gözüm ve Çağla Irmak Kılıç'ın yurtlarda ikamet eden öğrencilerin melatonin hormon dengesini koruyarak geceleri ihtiyaçlarını görmesi için geliştirdikleri "Slipper" projesi birinci oldu. Dereceye giren öğrencilere para ve çeşitli ödüller verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER