GEKA destekledi, öğretmenler eğitimden geçti

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen ‘21.Yüzyıla Hazır Olmak İçin Robotik Kodlama Eğitimi’nde Muğla’nın Kavaklıdere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli öğretmenler, 3-7 Şubat 2020 tarihlerinde, robotik sistem tasarımı ve Arduino ile kodlama eğitimi aldı.

GEKA destekledi, öğretmenler eğitimden geçti

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen ‘21.Yüzyıla Hazır Olmak İçin Robotik Kodlama Eğitimi’nde Muğla’nın Kavaklıdere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli öğretmenler, 3-7 Şubat 2020 tarihlerinde, robotik sistem tasarımı ve Arduino ile kodlama eğitimi aldı. Eğitimi tamamlayan 27 öğretmen, sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Eğitimi alan öğretmenler daha sonra da öğrenicilere robotik sistem tasarımı eğitimi verdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Kavaklıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuray Kabaş, “Projemizin nihai yararlanıcıları olan öğrencilerimiz robot sistemlerini kullanarak gruplar halinde, mesleki çalışmalar yürütecek çeşitli teknik projeler hazırlayacak bu süreçte sosyal, zihinsel yaratıcılık yönleri gelişecektir. Öğrencilerin bu eğitim ile analitik düşünce yetenekleri gelişecektir. Uzun vadede öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz robot teknolojilerini kullanarak elektrik elektronik, otomasyon, makine, metal, uzay ve havacılık, gıda, giyim, mobilya, promosyon ve mimari çalışmalarda modeller üretebilecek ve yeni sektörlerin gelişmesini de sağlayacaktır. Teknik destek programı kapsamında hazırladığımız bu proje ile 27 öğretmenimiz, robot teknolojileri ve kodlama alanında mesleki eğitim almıştır. Kavaklıdere İlçemizde bulunan çeşitli okullarda görev yapan öğretmenlerimiz robot teknolojileri ve kodlama alanında mesleki eğitim alarak; sahip oldukları mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini artırmakta ve okullarımızın insan kaynakları kapasitesini güçlendirmektedir. Okullarımızın robot teknolojileri ve kodlama alanında başlatacağı bu girişim, dünyadaki yeni teknolojilerin, kurumlarımıza transfer edilmesini sağlayarak aynı zamanda yerel ve bölgesel kalkınmaya da destek olacaktır” dedi.

“ROBOT SİSTEMLERİ VE KODLAMA, GELECEĞİN EN ÖNEMLİ MESLEĞİDİR”

Proje hakkında bilgiler veren Müdür Kabaş, şunları söyledi: “Bu proje kapsamında öğretmenlerimiz, robot Teknolojisi ve Kodlama alanında aldıkları eğitimi, okul eğitimi süresinde öğrencilerimize aktaracak, bu sayede öğrencilerimizin de mesleki alanda daha donanımlı bireyler olarak yetiştirilmeleri sağlanacaktır. Proje kapsamında verilen eğitim, hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Robot teknolojileri ve kodlama tüm dünyada gelişen bir teknolojidir. Bütün dünyada robot sistemleri ve kodlama, geleceğin en önemli mesleği ve teknolojisi olarak gösterilmektedir. Bu proje ile kurumlarımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve bölgemiz yeni teknolojileri sürekli takip eden ve uygulayan bir konuma gelecektir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER