Geleneksel İnsan Haklarında Güncel Sorunlar konuşuldu

Pamukkale Üniversitesi Hukuk Topluluğu, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü kapsamında ve Denizli Barosu’nun desteğiyle ‘Geleneksel İnsan Haklarında Güncel Sorunlar Konferansı’ düzenledi.

Geleneksel İnsan Haklarında Güncel Sorunlar konuşuldu

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hukuk Topluluğu, Denizli Barosu’nun katkılarıyla Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde ‘Geleneksel İnsan Haklarında Güncel Sorunlar’ adlı konferans düzenledi. Konferansa; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın yanı sıra Denizli Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç, Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Naci Karkın, Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri, Denizli Barosu’na kayıtlı avukatlar ve Hukuk Fakültesi öğrencileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferans, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın konuşması ile devam etti. Konuşmasında, böyle anlamlı bir gün kapsamında insan hakları sorunlarına duyarlılığından dolayı Hukuk Fakültesi öğrencilerine teşekkürlerini ileten Rektör Prof. Dr. Kutluhan, PAÜ’den mezun olacak geleceğin hukukçularının, insan temel hak ve özgürlüklerini ön planda tutan bir anlayışı benimseyeceklerine olan inanıcını ifade etti. Demokrasi getirme bahanesiyle başka ülkelerin topraklarına giren devletlerin, insan hakkı dedikçe insan hakkını ihlal ettiklerini söyleyen Prof. Dr. Kutluhan; öğrencilerin, insan hakkı konusundaki duyarlılığını en temelde yaşadığı çevrede diğer insanların hakkını gözeterek göstermelerini istedi. İnsan hakkını gözetmede empati yapmanın önemine değinen Prof. Dr. Kutluhan, insan hakları konusunda, kendi evrensel beyannameleri ve tüzüklerine, Türkiye’yi dâhil etmek isteyen diğer devletlerin, sığınmacılara karşı içinde bulundukları tutumun son derece üzücü ve insan hakkına sığmayan bir davranış olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kutluhan, bu konuda en büyük duyarlılığı Türkiye Cumhuriyeti’nin gösterdiğine dikkat çekti.

“YARGI SORUNLARININ TEMELİNDE İNSAN HAKLARI İHLALİ VAR"

Program, konferans oturumları ile devam etti. Oturum başkanlığını Denizli Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer üstlenirken; Av. Reşat Göçen ‘Uluslararası ve Ulusal Engelli Mevzuatı’, PAÜ Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Çağrı Kan ‘Ekokırım Suçu’ ve PAÜ Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Fatma Duygu Bozkurt ise ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadelede Kadın Beyanı’ isimli sunumlarını gerçekleştirdi. Birçok ülkede insan haklarının bildirgelerle güvence altına alınsa bile bunun çoğu zaman teoride kaldığına dikkat çeken Baro Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, yargı sorunlarının temel nedeninin insan hakları ihlali olduğunu söyledi. Bu konuda toplumsal farkındalığın arttırılması gerektiğini belirten Av. Demirdöğer, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi konusunda Denizli Barosu olarak gayret gösterdiklerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER