"Hedefimiz, Denizli plaka numaramızdır”

‘Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni’nde konuşan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “TÜBİTAK girişimcilik indeks sıralamasında üniversitemiz 41. sıradan 37. sıraya gelerek, seviyesini dört sıra yükseltmiştir. Bu başarı yeterli değil, asla kabul etmiyoruz. İlk basamak olarak hedefimiz, Denizli plaka numaramızdır” dedi.

"Hedefimiz, Denizli plaka numaramızdır”

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Akademik Atama, Yükseltme ve Ödül Töreni, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Törene; Denizli Valisi Ali Fuat Atik, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Av. Gülizar Biçer Karaca, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Denizli Barosu Başkanı Av. Adnan Demirdöğer, il protokolü, iş insanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın açılış konuşması ile devam etti. Bugünün, geçtiğimiz yılın bir muhasebesi olduğunu ifade eden Rektör Kutluhan, aynı zamanda üniversitesinin geliştiğini, güzelleştiğini ve geleceğe daha umutla baktığının hep birlikte paylaşıldığı bir gün olduğunu söyledi. Rektör Kutluhan, şu ifadelere yer verdi: “Yükseköğretim Kalite Kurulu, üniversitemizi kalite güvencesi bakımından ilk on üniversiteden biri olarak ilan etmiştir. TÜBİTAK girişimcilik indeks sıralamasında üniversitemiz 41. sıradan 37. sıraya gelerek seviyesini dört sıra yükseltmiştir. Bu başarı yeterli değil asla kabul etmiyoruz. İlk basamak olarak hedefimiz, Denizli plaka numaramızdır. TEKNOFEST yarışmalarında üç dalda öğrencilerimiz inovasyon alanında ödül alırken iki dalda öğretim üyelerimiz patent ödülü almışlardır. TEKNOFEST’te ödül almamız, üniversitemizin Ar-Ge, inovasyon ve girişimciliğinin kanıtıdır. TEKNOFEST için katkı sunan odalarımıza, iş insanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gurur hepimizindir. TEKNOFEST’te paydaş üniversite olma başvurusunu yaptık kabul olmasıyla ileriki yıllarda inşallah TEKNOFEST’in Denizli’de yapılmasının adımları bu vesileyle atılmış olacaktır. Dünya bilimsel indeks Türkiye sıralamasında ilk 10 bin bilim insanı içinde Pamukkale Üniversitesi’nden şahsım da dâhil olmak üzere 95 öğretim üyesi girmiştir. Burada üniversitemizde ilk 20 sıralamasına girenlere şilt veriyoruz. Geriye kalanları unutmadığımızı bildirmek isterim. Bu sıralamada Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Necip Atar’ın 81. sırada olması bizim göğsümüzü kabartmıştır. Vakıf üniversiteleri dâhil 207 üniversiteden buradaki üniversite olarak sıralamamız 54’tür. Vakıf üniversiteleri hariç tutulursa bu sıralama 36’dır. Bu da yine gurur vericidir. Ancak burada plaka numaramız hedefi geçerlidir.”

“İnsanlığa daha yararlı projeleri hayata geçirmeliyiz”

Birçok alanda başarı elde eden öğretim üyesi ve öğrencilerin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiğini hatırlatan Rektör Kutluhan, pandemi ile mücadelede yoğun emek harcayan, PAÜ Hastanelerinin Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel’in şahsında, akademik, idari ve teknik tüm çalışanlarına teşekkürlerini iletti. Sözlerinin sonunda Rektör Kutluhan, öğretim üyelerinin hayata dair, ürüne yönelik Ar-Ge - inovasyon ve çözümler üretmelerini üniversiteye, şehre, ülkeye ve insanlığa daha yararlı projeleri hayata geçirmelerini istedi.

“Üniversitemiz bizleri gururlandırıyor”

PAÜ’nün ürettiği projelerle Denizli ve ülkenin gelişimine katkı sağladığını belirten Vali Ali Fuat Atik, üniversitenin elde ettiği başarılarla Denizli’yi gururlandırdığını söyledi. Bu başarıların, çalışma azminin arttırılmasına katkı sağladığın belirten Vali Atik, Rektör Kutluhan’ın ilin gelişimine katkı sağlayacak, tohum ıslahı gibi projelere öncülük ettiğine dikkat çekti. Devletin tüm kurumları ile bir bütün olduğunun altını çizen Vali Atik, her zaman PAÜ’nün yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti. Tören, 2021 yılında gerçekleştirilen TEKNOFEST ve İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF) derece elde etmiş öğretim üyelerine ödüllerini takdimi ile devam etti. Konuşmasının ardından Vali Atik; Akıllı pansuman sistemi projeleri ile ISIF21’de Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO) En İyi Akademik Buluş Ödülünün sahibi olan Prof. Dr. Ahmet Koluman ve ekibine; grafen nanoparçacık kompozit yapılı yapay kulak zarı tasarımıyla TEKNOFEST 2021’de Türk Patent Alanı’nda altın madalya kazanan Doç. Dr. Cumhur Gökhan Ünlü ve proje ekibine; ISIF-2021’de Kanama Takip Pedi buluşuyla bronz madalya ödülü kazanan Prof. Dr. Sevgi Özkan ve ekibine; son olarak ISIF 2017’de altın madalya, ISIF 2019’da bronz madalya patent ödülleri kazanan ve yürütücülüğünü üstlendiği, ‘3G/4G/Wi-Fi/WiMax Uygulamaları İçin Ayarlanabilir Çok Modlu Çok Bandlı Mikrodalga Filtre ve Frekans Çoğullayıcı Tasarımı’ isimli 1001 Araştırma Projesi, TÜBİTAK tarafından Proje Performans Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Ceyhun Karpuz’a ödüllerini takdim etti.

Hayırsever iş insanlarına teşekkür plaketi

TEKNOFEST İnsanlık Yararına Teknolojiler Kategorisinde, mobil insansı robot projesi ile Türkiye ikincisi olan Doç. Dr. İsmail Ovalı’nın danışmanlığını üstlendiği SİGUN Takımı; BiyoNanobozunur yara örtüsü üreterek, TEKONOFEST Biyoteknoloji ve İnovasyon kategorisinde Türkiye üçüncüsü olan Doç. Dr. Yusuf Özcan danışmanlığındaki PHARMASCAR Takımı ile TEKNOFEST 2021’de Biyoteknoloji İnovasyon Proje Kategorisinde En İyi Sunum Ödülünü kazanan Doç. Dr. Cumhur Gökhan Ünlü’nün danışmanlığındaki GraFEB Takımına ödüllerini Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan takdim etti. Tören, 2020 ve 2021 yılları içerisinde PAÜ’nün gelişimine katkı sağlayan, hayırsever iş insanlarına teşekkür plaketi takdimi ile devam etti. Hayırsever iş insanlarına plaketlerini, Rektör Kutluhan takdim etti. Ayrıca Rektör Kutluhan, uluslararası sıralama kuruluşu AD Scientific Index’in Google Scholar açık profillerine göre AD Scientific Index-2022 ‘Turkey Top 10.000 Scientists’ listesinde yer alan, PAÜ’lü öğretim üyelerinden üniversite özelinde yapılan sıralamada ilk 20’ye giren öğretim üyelerine teşekkür plaketi takdim etti.

Öğretim üyeleri, personel ve öğrencilere ödül

Tören, uluslararası platformlarda PAÜ’yü başarı ile temsil ederek ödül alan öğretim üyeleri, personel ve öğrencilere ödüllerinin takdimi ile devam etti. Bu alanda ödüle layık görülen; Prof. Dr. Nergis Biray, Prof. Dr. Yavuz Dodurga, pandemi sürecinde Kovid-19 ile mücadelede PAÜ Hastanesi’ne sundukları değerli katkı ve çalışmalarından dolayı Başhekim Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Prof. Dr. Turgut Tok, Doç. Dr. Özgür Mülazımoğlu Ballı, Dr. Öğretim Üyesi Yeliz İlgar Doğan, Golbol Kadın Milli Takımı Üyesi PAÜ öğrencisi Şeydanur Kaplan, 2021 Yılı TUS Türkiye İkincisi Dr. Tarık Düzenli ve Adana Halter Türkiye Şampiyonası’nda Birinci, 2021 Kurşunlu/Çankırı Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası’nda Sağ Kol 70 Kilo’da Türkiye Üçüncüsü olan PAÜ personeli Hakan Dağ’a ödülleri il protokolü tarafından takdim edildi.

72 öğretim üyesi profesörlüğe yükseldi

Uluslararası platformlarda ödül alan öğretim üyesi, personel ve öğrencilerin ödüllerinin takdiminin ardından tören, 2020-2021 eğitim öğretim yılında akademik atama ve yükseltmeleri gerçekleşen öğretim üyelerine profesörlük belgelerinin takdimi ile devam etti. Profesörlüğe yükseltilen 72 öğretim üyesine belgeleri, Rektör Kutluhan tarafından takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER