'İLİMİZDEKİ 15 BİN ÖĞRETMENİMİZLE MESLEKİ EĞİTİMİ GELİŞTİRECEĞİZ'

'İLİMİZDEKİ 15 BİN ÖĞRETMENİMİZLE MESLEKİ EĞİTİMİ GELİŞTİRECEĞİZ'

Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında Denizli’deki ortaokullarında görev yapan rehber öğretmenleri ile yapılan toplantıda konuşan Milli Eğitim Müdürü; “2018 yılı Mesleki Eğitimde Gelişim ve Değişim yılı ilan ettik. İlimizdeki 15 bin öğretmenimizle mesleki eğitimi geliştireceğiz” dedi.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2018 yılının ‘Mesleki Eğitimde Gelişim ve Değişim Yılı’ olarak ilan edilmesinin ardından, konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Ortaöğretime geçiş modelinde mesleki ve teknik eğitimi tanıtma ve yönlendirme faaliyetleri kapsamında Denizli’deki ortaokullarda görev yapan rehber öğretmenleri ile toplantı yapıldı. toplantıya başkanlık eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz yaptığı konuşmasında “2018 yılı Mesleki Eğitimde Gelişim ve Değişim yılı ilan ettik. İlimizdeki 15 bin öğretmenimizle mesleki eğitimi geliştireceğiz. Rehber Öğretmenlerimizin bu konuda üzerlerine düşen ise; ortaokul son sınıf öğrencilerine rehberlik yaparak onları mesleki eğitime yönlendirmeleridir. Rehber öğretmenlerimizi okullarında adeta birer ışık olarak görmekteyiz. Sizlerin yayacağı ışıkla aydınlanma tüm ülkeyi saracaktır. Biz ‘Mesleki Eğitim Hayatın Ta Kendisi’ sloganı ile yola çıktık. 8. Sınıf öğrencilerimizi ilgi, iktisat ve kabiliyetleri bakımından yönlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Meslek liselerine gelerek, kabiliyetleri doğrultusunda kendilerini keşfetmelerini istiyoruz. Ortaokul son sınıf öğrencilerine iyi bir rehberlik ve danışmanlık yapabilirsek hem ailelerinin hem de kendilerinin kafalarındaki soru işaretlerini ortadan kaldırabiliriz. İlimizde Ortaokullarımızın son sınıfında 13 bin 500 öğrencimiz eğitim görmektedir. Bunlardan bin 350 öğrenci sınavla ortaöğretim okullarına yerleşecekler. Bu sayıda genel sayının yüzde 10’na denk gelmektedir. 12 bin öğrencimiz sınavsız olarak adrese dayalı sistemde liselere kayıt yaptıracaklardır. Ortaokullarında son sınıflarında okuyan öğrencilerimizin sınıf başına 10 öğrencimizi mesleki eğitime yönlendirebilirsek büyük bir başarı elde ederiz. Mesleki eğitim alan çocuklarımız okullarını bitirdiklerinde kollarında altın bilezikle mezun oluyorlar” dedi.

“55 OKULUMUZU PİLOT BÖLGE KAPSAMINA ALDIRMAK İSTİYORUZ”
“Bakanlığımız, Özel Meslek Liseleri’ne; 27 dalda öğrenci başına 4 bin 300 TL ile 6 bin 700 TL arasında teşvik veriliyor” diyen Müdür Oğuz, şunları söyledi: “Resmi Meslek Liselerimizde de öğrencilerimiz 1 gün okula gidecek 4 gün staj yapacak. Günümüzün öne çıkan meslek dalları arasında yenilenebilir enerji gelmektedir. İlimizdeki mesleki eğitim veren 55 okulumuzu pilot bölge kapsamına aldırarak, çatılarına güneş enerjisinden elektrik enerjisi sistemleri kurmak istiyoruz. Böylelikle hem okula katkı olmuş olacak hem de devlete katkı olacaktır. Mesleki eğitim veren okullarımızın nitelik ve nicelik anlamda gelişmesi için 60 sanayicimizle bir araya geldik. Çeşitli alanlarda protokoller imzaladık. İlimizin eğitimini bir adım daha yukarı taşımak için gece gündüz çalışmaktayız.”

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER