Kapatılan ilkokul müze ve kütüphaneye dönüştü

Bozkurt İlçesi’nde bir süre önce kapatılan Sazköy İlkokulu, Bozkurt Kaymakamlığı ile Belediye tarafından yeniden değerlendirilerek; müze ve kütüphane olarak ilçeye kazandırıldı.

Kapatılan ilkokul müze ve kütüphaneye dönüştü

Bozkurt İlçesi’ne bağlı Sazköy Mahallesi’nde bulunan ilkokulu, bir süre önce kapatılmıştı. Bozkurt Kaymakamlığı ile belediye, kapanan okulu müze ve kütüphane olarak ilçeye kazandırırdı.

Sazköy Müzesi ve Kütüphanesi’nin açılışı ise coşkulu şekilde yapıldı. Açılış törenine; Belediye Başkanı Birsen Çelik’in yanı sıra, Bozkurt Kaymakamı Tayyar Emre Mahmutoğlu, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, İnşaat Mühendisleri Denizli Şube Başkanı Nigar Hüyük, CHP İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu ile vatandaşlar katıldı.

Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Birsen Çelik; “Sazköy İlkokulu çok yalnızdı. Önce yönetmen Jale İncekol burada ‘Okulum Açılsın’ belgeseli çekti. Eski öğrenciler ve eski öğretmenler anılarını, yaşanmışlıkları anlattı. Belgesel ulusal basında yer aldı. ‘Bu böyle kalmamalı, biz buradayız’ dedik. Bozkurt Belediyesi ve Bozkurt Kaymakamlığı çalışmalara başladık. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Çok kısa zamanda okulumuzu yeniden kazandırdık. Okulumuz aslına uygun olarak hizmete açılmıştır. Okul kapandığı gün nasılsa şu an öyle haline getirdik” dedi.

“BÖLGE HALKIMIZ DA FAYDALANABİLECEK”

Eğitime önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Çelik; “Geleceğimizin ne kadar parlak ve güzel olmasını istiyorsak; eğitime o kadar önem vermeliyiz. Çocuklarımız okul eğitimlerinin yanı sıra Sazköy Müzesi ve Kütüphanesi’nde eğitimlerini destekleyecek çalışmalar yapabilecek. Bölge halkımız da Sazköy Müzesi ve Kütüphanesi’nden faydalanabilecek. Umarım burası tüm vatandaşlarımız için eğitim ve bilime bir ışık, gelişime bir adım olur. Sazköy Müzesi ve Kütüphanesi tüm halkımıza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. Konuşmaların ardından Başkan Çelik ve protokol üyeleri ile birlikte Sazköy Müzesi ve Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER