Kasapoğlu’ndan sanayicilere "kömür" müjdesi

Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, odanın Ocak ayı meclis toplantısında dile getirilen Ege Linyit İşletmesi’nden yapılan kömür temini sorununun çözüme kavuştuğunu müjdeledi.

Denizli Sanayi Odası’nın Ocak ayı meclis toplantısında dile getirilen sanayicilerin Ege Linyit İşletmesi’nden yapılan kömür temini sırasında yaşadığı sorunlar çözüme kavuştu. Konuyla ilgili görevlendirilen DSO Başkan Yardımcısı Selim Kasapoğlu, Denizlili sanayicilerin tahsis edilen miktarların tamamını alacaklarını müjdeledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kasapoğlu, “Kömür tahsis konusu geçen sene ve önceki senelerde olduğu gibi bu sene de Denizli Sanayi Odası’nın gündemindeydi. Ne yazık ki Türkiye Kömür İşletmelerinin üretimi, biz sanayicilerin ihtiyacını karşılamaktan çok uzak. Bu nedenle sanayici kömür ihtiyacını dışarıdan sağlamaya çalışıyor ki bunun için de 2,5 kata yakın bedeller ödüyor. Bu nedenle biz sanayiciler olarak bu tahsisler yapılırken sanayicilere öncelik verilmesini istiyoruz. Kendisi de aslen sanayici olan Milletvekilimiz Şahin Tin, geçen sene olduğu gibi bu sene de konuyla ilgilendi ve sanayicimize kömür tahsisini sağladı. Özellikle tekstil sektörü temsilcileri olarak kendisine teşekkürü borç biliriz” dedi.

DSO MECLİS TOPLANTISINDA DİLE GETİRİLMİŞTİ

Sanayiciler, her sene kapasite kullanım oranlarına uygun olarak Ege Linyit İşletmeleri’nden kömür talebinde bulunuyorlar. Talep ettikleri tutarların çok aşağısında tahsis alan sanayiciler, senelerdir bu rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. Bu sene özellikle elektrik ve doğalgaz zamlarının işveren üzerinde ciddi maliyetler doğuracak şekilde artması sonucu kömür talebi artmış ve sanayicilere yapılan kömür tahsislerinin taleplerin çok altında kalması, üretim kanadında sorunlara neden olmuştu. Taleplerinin çok altında kömür tahsis edilen sanayiciler, bu tahsisleri de tam olarak alamadıklarından şikayet etmiş ve konu DSO meclisinde dile getirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221