Koronanın öğrencilerde psikolojik etkisi

Korona virüs salgını sürecinde öğrencilerin yaşadıkları sorunlar hakkında açıklamalarda bulunan Psikolog Cemrenaz Coşkun; “Çocuklarda bir korku var. Pandemi döneminde en çok yara alan grup; çocuk grubudur. Bu da onların yaşamlarını değiştirdi. Sadece eğitimden uzak kalınmadı” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacağını, 21 Eylül’de ise yüz yüze eğitime geçeceğini duyurmuştu. Açıklamanın ardından öğrenci ve veliler, endişe duymaya başladı. Salgın nedeniyle dijital eğitim sürecine ayak uydurmaya çalışan öğrenciler de bu süreçten psikolojik olarak fazlasıyla etkilendi. Salgın sürecinde öğrencilerin yaşadıkları sorunlar hakkında açıklamalarda bulunan Psikolog Cemrenaz Coşkun; “Okuldaki arkadaşlarından akranlarında bu süre zarfında uzak kaldılar. Aynı zamanda çocuklarda bir korku var. Pandemi döneminde en çok yara alan grup çocuk grubudur. Bu da onların yaşamlarını değiştirdi. Sadece eğitimden uzak kalınmadı. Kısıtlamalar ile birlikte de hareketsiz kaldılar. Okulun imkanlarından yararlanamadılar. Akran iletişimi de sekteye uğradı” dedi.

“ÇOCUKLARI EKSTRA HEYECANA SOKTU”

Okulların açılacak olmasının öğrencilere psikolojik etkisi üzerine açıklamalarda bulunan Psikolog Coşkun; “Çocuklar, uzun süredir evdeler. Okulların açılacak olması çocukları ekstra heyecana soktu. Bu süreci aileler çocuklarına anlatmalı, aktarmalı. Pandemi döneminde nelere dikkat etmeli bunları anlatmalılar. Ailenin çocuğu bilgilendirmesi daha dikkate değerdir. Okullar açıldığında çocukların sosyalleşmeyi devam ettirebilme adına online sohbet grupları kurulabilir. Bu durum çocuk, öğretmen ve veli arasında uyum içerisinde yürütülmeli. Okullarda personel ve öğretmenlerin yeni eğitim öğretim döneminde alınan yeni tedbirleri, uygulamaları öğrencilere aktarmalı ve kontrol etmeli. Çocukların birbirlerini çok özleyip oyuna daldıkları zaman maske olsa dahi yakın temas, sarılma durumlarındaki riskler takip edilmeli. Koridorlarda oyun oynama, yakın temastaki yakınlaşmalarının sürekli kontrol edilmesi gerekiyor. Aileler, çocuklarını maske ve el hijyeni kısmında uyarabilirler” şeklinde konuştu.  

“ARKADAŞ DİLİYLE ÇOCUKLARA YAKLAŞILMALI”

Çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında da konuşan Psikolog Coşkun; “Çocuklarımızın algıları çok açık. Aileye bu konuda büyük görev düşüyor. Çünkü çocukları en iyi tanıyan aileleridir. Onların anlayabileceği dilde iletişim kurulmalı. Arkadaş diliyle çocuklara yaklaşılmalı. Toplumdaki ve medyadaki olayları onların anlayabileceği dilde aktarılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER