“Kurumsallaşma, uzun çalışmalar gerektiren süreçtir”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Akademi tarafından organize edilen ‘Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası Eğitimi’ne konuşmacı olarak katılan, Türev Danışmanlık’tan Bülent Orta; “Kurumsallaşma uzun çalışmalar gerektiren bir süreçtir. Şirketlerin kurumsal kimliğe ulaşabilmelerinin temelinde, sistem yaklaşımı yatmaktadır” dedi.

“Kurumsallaşma, uzun çalışmalar gerektiren süreçtir”

Denizli İhracatçılar Birliği’nin (DENİB) eğitim faaliyetlerini sürdüren DENİB Akademi, ‘Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ve Aile Anayasası Eğitimi’ gerçekleştirdi. DENİB’de düzenlenen eğitime; firmaların farklı departmanlarında görev yapan temsilciler katıldı.

Eğitim, Türev Danışmanlık’tan Bülent Orta tarafından verildi. Aile şirketlerinin kurumsallaşmasının ve aile anayasasının önemine değinilen Orta, aile şirketlerinin genel karakteristik özellikleri, kurumsallaşmanın faydaları, kurumsallaşma sürecinde nasıl hareket edilmesi gerektiği ve aile anayasasının hukuki bağlayıcılığı gibi konu başlıkları üzerinde durdu.

Akrabalık ilişkilerinin ön planda olduğu bir yapıya sahip olan aile şirketlerinde kurumsallaşmanın stratejik bir konu olduğunun altını çizen Eğitmen Orta, kurumsallaşmanın uzun çalışmalar gerektiren ve sürdürülebilirliği zaman alan bir süreç olduğunu belirtti.

Orta; “Tesis edilmesi zaman alan ve zor bir sistem olan kurumsallaşma periyodu, sistematik hareket edilmediği zaman şirketimize emek ve kârlılık anlamında yarardan çok zarar getirebilir. Çünkü şirketlerin kurumsal kimliğe ulaşabilmelerinin temelinde, sistem yaklaşımı yatmaktadır. Bu bağlamda şirketlerin kendi yapılarına uygun, kültürel birikimlerini yansıtan, çalışanlarıyla, patronlarıyla, sektörleriyle bir bütün oluşturabilecek yapıyı tesis etmeleri gerekir. Tesis edilen bu yapının, belli kurallar çerçevesinde ve sistem içinde yönetilebilmesi oldukça önemlidir “ dedi.

Eğitim programı, yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından soru-cevap bölümüyle devam etti.

DENİB AKADEMİ eğitimlerine 4 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek olan ‘Finansçı Olmayanlar İçin Finansal Verileri Yorumlama Eğitimi’ ile devam edecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER