Memişoğlu; “9 günlük bayram tatili ihracat rakamlarını etkiledi”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2019 yılı Haziran Ayı İhracat rakamlarını değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “9 günlük bayram tatili neticesindeki eksik iş günü sayısı, aylık ihracat rakamlarımızı da etkiledi. Denizli ihracatı, Haziran Ayı’nda yüzde 24,2 azalarak 207 milyon Dolar oldu” dedi.

Memişoğlu; “9 günlük bayram tatili ihracat rakamlarını etkiledi”

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2019 yılı Haziran Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi. Haziran Ayı’nda Ramazan Bayramı’nın kutlandığının altını çizen Başkan Memişoğlu, “9günlük bayram tatili neticesindeki eksik iş günü sayısı, aylık ihracat rakamlarımızı da etkiledi. Ülkemiz ihracatı haziran ayında Genel Ticaret Sistemi’ne göre yüzde 14,9 azalarak 11,6 milyar Dolar, Ocak-Haziran döneminde ise yüzde 2,2 artışla 88,2 milyar Dolar oldu. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyelerince yapılan ihracat, Haziran Ayı’nda yüzde 25,7 azalışla 153 milyon Dolar olarak kaydedildi. Ocak-Haziran döneminde ise yüzde 5,3 azalan ihracat 1 milyar 208 milyon Dolar oldu. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı, Haziran Ayı’nda yüzde 24,2 azalarak 207 milyon Dolar oldu. Yılın ilk yarısında ise, yüzde 6 azalışla 1 milyar 581 milyon Dolar olarak gerçekleşti” dedi.

“DÜNYA TİCARETİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Dünya mal ticaretinin 2019’un ilk 3 ayında yüzde 2,2 azaldığını belirten Başkan Memişoğlu, şunlamrı aktardı: “Dünya mal ticaretinin 2019’un ilk 3 ayında 4,65 trilyon Dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Küresel mal ticareti, 2018 yılında yüzde 10 ile çift haneli artmış ve önemli bir başarıya imza atmıştı. Ancak geçen yılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan ‘korumacılık’ eğilimlerinin etkisi bu sene daha çok hissedilmeye başlandı. Dünya ticaretini yakından takip ediyoruz. ABD ile Çin arasındaki uzlaşmanın bir türlü sağlanamamasının, Brexit sürecinde yaşanan belirsizliklerin, ABD’nin başta İran olmak üzere çeşitli ülkelere uyguladığı yaptırımların olumsuz etkisinin dünya ticaretindeki gerilemede büyük paya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum elbette önemli ihracat pazarlarımızın ekonomisini de yakından ilgilendiriyor ve söz konusu pazarlarımızın ithalatlarının gerilemesine yol açıyor. Böylesine bir konjonktürde, ihracatı artırmamızın yolunun yeni ihracatçılar kazanmaktan ve alternatif pazarlara yönelmekten geçtiğini düşünüyoruz. Tam da bu noktada, Denizli İhracatçılar Birliği olarak; ilimiz ihracatının sürdürülebilir gelişimini temel hedef alarak yeni projelere başlıyoruz. Bu projelerin ilimiz ihracatına önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER